Mesajı Okuyun
Old 20-03-2013, 09:19   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
2 çocuğum var ve boşanmak istiyorum.Eşim duygusal ve fiziksel şidette başvuruyor.1 defa onu şikayet ettim ve 3 ay herhangi bir hakaret yada kötü muamele yaparsa 10 gün hapis cezası kararı vermiş mahkeme ve haziran 6 da duruşmamız var ben bu duruşmadan evvel boşanma davası açıcam..İstediğim çocuklarımla beraber şuanda yaşamkata olduğumuz evde hayatımıza devam etmek.Ama eşim evden gitmiyor.Ev bize ait değil kira .Acaba bunu nasıl yaparım eşimin evden ayrılmasını?

teşekkürler

Sayın konuk,
Medeni Kanun'a göre "Eşlerden biri, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahiptir. Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hakim, eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya, konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemleri alır."
Bu çerçevede, ortak konutun size tahsis edilmesini talep edebilirsiniz. Bu talebinizi boşanma davası ile birlikte yapabileceğiniz gibi, boşanma talep etmeden de ileri sürebilirsiniz. Konutun kira olmasının bir önemi yoktur.
tüm bu dava ve işlemler için bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanız önemlidir. Böylece hak ve zaman kaybına uğramazsınız. Geliriniz yok ise, bu işler için ücreti baro tarafından karşılanacak bir avukat atanmasını bulunduğunuz ildeki baroya başvurarak isteyebilirsiniz.