Mesajı Okuyun
Old 17-04-2008, 21:10   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Zacura,

Meslek seçiminde tek ölçütün para kazanmak olmaması gerektiğini anlatırsam nasıl karşılarsınız bilmiyorum. Ölçütünüzün daha çok veya daha az para olması mesleğim adına ve sizin adınıza beni üzdü.
Bunları bir yana bırakayım, mesajınızın son kısmında bir avukatın ticaretle uğraşıp uğraşamayacağını sormuşsunuz. Bu soruyu Avukatlık Yasasının 11. maddesi ile yanıtlamak isterim. Avukatlık Yasasının 11. maddesine göre aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya mesleğin onuruyla bağdaşması mümkün olmayan her türlü iş avukatlıkla birleşemez. Bu madde yasada yasak haller başlığı altında düzenlenmiştir. Bunun yeterli bir yanıt olduğunu düşünüyorum.
Avukatlar ne kadar kazanır, hayat standardı nedir? Bu soruyu her avukat farklı yanıtlar, avukatlar meslek yaşamlarındaki seçimleri, ilkeleri, uğraşları, emekleri, deneyimleri, duruşlarıyla bir yere sahip olur. Avukat bağımsızdır, mesleğini kurallar çerçevesinde nasıl yürüteceğine kendisi karar verir.