Mesajı Okuyun
Old 28-09-2012, 17:54   #25
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Söylediğimin özü şudur:

Avukatlar, mesleki görevi icabı (Duruşmada) cübbe giymek zorundadır. Mesleki görevi dışında avukatın cübbe giymesi (örneğin, sokakta cübbe ile dolaşması yahut evinde röpteşambır yerine cübbe giymesi ) herhangi bir insanın cübbe giymesinden farksızdır. Bu tavır mesleki değildir, bunu vurgulmak istedim.

Elbette ki bir mesleğe mensup olduğu izlenimi vererek resmi bir mesleki kıyafeti giyerek (Polis üniforması, avukat cübbesi gibi) başkalarını yanıltan ve bundan yarar sağlayan vatandaşlar suç işlemiş sayılırlar. (*) Benim verdiğim örnekte minibüs şoförünün minibüste cübbe giymiş olması sanıyorum aklı başında hiçbir vatandaşı minibüs şoförünü avukat sanıp, davasını vermesine neden olmaz kısaca onları yanıltmaya yetmez.

Olay budur.

-
(*)

TCK. MADDE 264. (1) Bir rütbe veya kamu görevinin veya mesleğin, resmi elbisesini yetkisi olmaksızın alenen ve başkalarını yanıltacak şekilde giyen veya hakkı olmayan nişan veya madalyaları takan kimseye üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Elbisenin sağlayacağı kolaylık ve olanaklardan yararlanarak bir suç işlenirse, yalnız bu fiilden ötürü yukarıdaki fıkrada belirtilen cezalar üçte biri oranında artırılarak hükmolunur.

Minibüsçü örneğini siz verdiniz. Cevabınızı da ona istinat ettiriyorsunuz. Örneğin ekstremliğine dayanarak verdiğiniz cevaba iştirak ediyorum. Bununla beraber, cübbenin (veya başka bir mesleki kıyafetin) daha özgün ve mantıklı kullanımlarında aradaki fark ortaya çıkar.

Vatandaş için TCK.m.264 oluşurken, avukat için oluşmaz. Duruma göre, 1136 sayılı yasa 62. maddesi delaletiyle TCK.m.257 tartışılabilir.

Saygılarımla.