Mesajı Okuyun
Old 04-10-2008, 18:20   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

Şiddetli geçimsizlik nedeni ile boşanma davası açabilirsiniz.

ve bu davanın içinde, eşinizin başka bir bayanla beraber yaşamakta olduğunu, evlilik birliğinin temelinden sarsılışında onun KUSURLU olduğunu; tanık beyanları ve geçmişte eşiniz aleyhine sonuçlanmış davadan da delil olarak yararlanmak sureti ile ve varsa yazılı delillerden ve ayrıca savcılık soruşturmalarından yararlanarak kanıtlayabilirsiniz.

Bir başkası ile yaptığınız telefon görüşmelerini onun haberi ve izni olmadan kayda almak ve bundan delil olarak yararlanmak yasal dağildir.Suç işlemiş dahi olursunuz. Delil yasal yollardan elde edilmelidir.

Siz ancak, size yönelen tehdit ve hakaretler var ise, bu bağlamda kendi telefolarınızın savcılık tarafından dinlenilerek, size karşı suç işlemekte olan kişilerin bulunmasını talep edebilirsiniz.

Bunun dışında bir görüşmenin kayıt altına alınmasını da talep edemeyeceğiniz gibi siz de buna delil olarak dayanamazsınız.

Sadece ve sadece, kocanız ile aranızda geçen konuşmaların ve ya yazışmaların ancak "boşanma" davalarında kullanılabileceğine ilişkin yargı kararları mevcuttur.

Karı koca arasında özel hayatın gizliliği ve ya buna müdahalenin sınırları mahkemelerce biraz geniş yorumlanabilmektedir.

Bunun dışında, açacağınız boşanma davası içinde, kişilik haklarınızın ağır ihlali söz konusu olduğundan; çektiğiniz sıkıntı ve eziyet için manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Yine, boşanma ile, beklenen ve mevcut menfaatleriniz zarar göreceğinden maddi tazminat da talep edebilirsiniz.

Kendiniz için tedbir ve boşanmanın kesinleşmesi ile birlikte yoksulluk nafakasına hükmedilmesini isteyebilirsiniz.

Ayrıca boşanmanın gerçekleşemesinden 10 yıl içinde de edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi davasından doğan alacak davanızı da açabilirsiniz.

Haklarınıza zamanında ulaşabilmek ve mevcut durumunuzu en iyi şekilde değerlendirebilmek için bir adım atmadan önce bir meslektaşımızdan birebir hukuki destek ve yardım alınız.

Maddi durumunuzun elverişsiz olması halinde bulunduğunuz yer barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.Adli yardım alınız.

Saygı ile.