Mesajı Okuyun
Old 03-05-2006, 14:03   #22
Av.AygülKat

"...ülkemizde Polis teşkilatında görev yapan değerli polislerimizin bir çoğunun yeterli eğitimi alamadıkları bir gerçektir. Toplum olarak ta öyleyiz.Elinde silahıyla olaylar karşısında agresifleşebilen polislerimizin duygusal olarak hareket etme ya da egosunu tatmin edebilme ihtimali çok fazladır.Bu düşünce telafisi imkansız zararlar doğurabilir.
Geçmişte yapılan uygulamalar deneyim ve tecrübeler polisimizin yetkilerinin kısıtlanmasını zorunlu kılmıştır.Bu yıllardır içine girmeye çalıştığımız AB de de böyledir. İnsan suçlu da olsa önce insandır. yaşama hakkı vardır.Anayasamıza göre de suçlu olduğu ispatlanana kadar kimseye suçlu muamelesi yapılamaz.Oysa geçmişte bazı Polislerin şüpheli şahıslara yaptıkları işkenceleri hepimiz biliriz. ya da duymuşuzdur.Sonuç olarak, polislerin zor kullanmadan bu tür olayları bastırabilmesi çok zordur. Zorluk ta soyut bir kavram olduğuna göre ve ölçülebilir,tartılabilir bir yanı olamdığına göre; böyle hassas bir konu insanların vicdanlarına bırakılmamalıdır."
...

bu konuda, sayın baks'ın yukar alıntı yaptığım görüşlerine katıldığımı söylemek istiyorum. polis tarafından dövülmüş, işkenceye uğramış birçok insanın şikayeti takipsizlikle sonuçlanırken, polise taş atarak direndi diye ( sıfır isabet..., yara bere, hiçbir şey olmadığı halde) insanlar aylarca tutuklu kalmaktadır.
burda, polise taş atılmasını normal karşılıyorum, gibi bir sonuç çıkarılmasını istemiyorum. zaten kanunların ve uygulamanın polisten yana olduğunu söylemeye çalışıyorum.

sevgiler...