Mesajı Okuyun
Old 09-09-2007, 01:14   #41
AV.ZAFER TUNCA

Hayatın belli aşamalarını geçmiş insanların hala sınava tabi tutulmalarını çok mantıklı bulmuyorum. Sınavın genelde mantığı elemektir. Bir yere alınacak insan sayısı sınırlıysa mutlaka elemeye, dolayısıyla sınava ihtiyaç duyulur. Hakim ve savcılar için bu yüzden sınav vardır. Avukatlık serbest bir meslektir. Sınırlı sayıda insan kabulü şu an için söz konusu olmadığına göre, sınav gereksiz. Niteliği artırma adına sınav konmak isteniyorsa, bunu çok da tasvip etmiyorum. Bunun yerine ne olduğu belli olmayan üniversiteler ve bu üniversitelerde hukuk fakültesi açmamak gerekiyor bence. Devlet olarak, yeterli görüp hukuk fakültesi açıyorsan, daha sonra insanları yeterli görüp sınavlardan geçiriyorsan, fakülteyi bitirtiyorsan, bu adama güvenip eline ruhsatını da vereceksin. Başarısız olanları zaten hayat sınavı eleyecektir. Ama hayatında 23 yaşına kadar kalemden başka birşey tutmamış bir insana, "ben seni buraya kadar getirttim ama bundan sonra kusura bakma, ne olduğun belli değil, ruhsatını vermiyorum" diyemezsiniz. Dersiniz aslında ama ayıp olur. Yakışık almaz. Hem müstakbel kaliteyi artırmak adına yapılacak bir sınav, halihazırdaki kalitesizliği de gidermez.