Mesajı Okuyun
Old 29-09-2009, 17:44   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Ben 3yıllık evliyim.Eşimin ailesi beni istemiyor ve ayırmak için her fırsatı değerlendiriyor.Son olarak her ikimizin de görev yaptığı yere kardeşi m.y.okuluna kayıt yaptırdı.Kardeşim bizimle kalacak,sende ister kal ister git diyor.Kendi evimde sığıntı gibi yaşamaktan bıktım.Bütün istediğim bana kardeşini tercih eden eşimin kiralık oturduğumuz evden ayrılmalarıdır; ne yapabilirim. Ayrıca eşim daha öncede ortak ikamet ettiğimiz evden beni atmıştı.Bulunduğumuz yerdeki hakim eve girebilirsin diye yazı vermişti bana,barışmasaydık girmeyecektim.İstediği ayrılmaksa tamamda her seferinde git diyince giden çağırnce gelen taraf olmak çok ağırıma gidiyor.kafanı kırarım ithamlarımdan korkuma aynı şeyi yapmak istemiyorum,lütfen cevap,ŞİMDİDEN TŞK.

Sayın katılımcı,
Eşinizce size uygulanan bu davranışlar, psikolojik şiddet olarak nitelendirilmektedir. Bulunduğunuz yerdeki Aile Mahkemesi'ne başvurarak 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun uyarınca aşağıdaki tedbirlere hükmedilmesini isteyebilirsiniz:

a) Diğer eşe veya çocuklara veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik davranışlarda bulunmaması,
b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer eşe ve varsa çocuklara tahsisi ile diğer eş ve çocukların oturmakta olduğu eve veya iş yerlerine yaklaşmaması,
c) Diğer eşin, çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,
d) Diğer eşi, çocukları veya aynı çatı altında yaşan aile bireylerini iletişim vasıtalarıyla rahatsız etmemesi,
e) Varsa silah ve benzeri araçlarını zabıtaya teslim etmesi,
f) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak ortak konuta gelmemesi veya ortak konutta bu maddeleri kullanmaması.

Sorunuzla ilgili olarak özelikle (b) bendinde yazılı tedbir işinize yarayacaktır.

Sözkonusu başvuru harca tabi değildir ve kısa bir süre içerisinde karar verilmektedir.

Bu başvurunuzda bir avukattan doğrudan hukuksal yardım almanız, hak kaybına uğramamanız açısından önemlidir. Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye yeterli değil ise bulunduğunuz ildeki Baro'dan sizin için, ücreti devletçe ödenen bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.