Mesajı Okuyun
Old 10-02-2009, 18:49   #30
lawyer_721

Alıntı:
Yazan lawyer_721
avukatların üst araması konusunda bir meslektaşımız da: "üstümüzü aratsak ne olur?" diye sormuştu.
benim de bir önerim var: "avukatlık kanununda bize tanınan bütün haklarımızdan vazgeçelim. ama sorumluluklarımız olduğu gibi kalsın."
şaka maka bir tarafa ben bazen meslektaşlarımın yorumlarına şaşırıyorum. bize tanınan hakların hepsi mesleğimizin icabı ve fonksiyonu gereğidir. bize tanınan bir ayrıcalık değildir.

1-2 ay önce yukarıdaki mesajı yazmıştım. bugün itibarıyla ben de kimlikzede oldum bankanın da ismini zikrederek olayı anlatmak istiyorum. bu sefer uzun yazacağım
bugün x (bir meslektaşın uyarısı üzerine banka ismini sildim)bankasına müvekkilime ait daha önce zamanında ibraz edilmiş; ancak kısmi ödemesi alınmamış bir çekin kısmi ödemesini almak için gittim.vekletname+dilekçe+çekin aslını da yanımda götürerek. önce vekaletnameye itiraz ettiler. ahz-u kabza yetkilidir yazısını yetersiz gördüler. her zamanki gibi olay bankanın hukuk danışmanına (genel merkezine) intikal etti. gelen cevap olumsuz ahz-u kabz yetkisi kısmi ödemeyi almanız için yeterinci sizi yetkili kılmıyor. ben de yazılı cevap istedim. "ekli vekaletnameniz dilekçenizde belirttiğiniz işlemi yapmak için yeterli değil" yazısını haliyle vermediler. müdüre çıktık. yazılı cevap verin dedi tekrar hukuk danışmanına başvurdu, en sonunda kısmi ödemeyi verin dediler.
ben de bir avukat olarak küçük bir zafer kazanmanın sevinciyle coşarken; ama avukatlık kimliğiyle bunu veremeyiz dediler. bende de gerçekten başka kimlik yoktu. o zaman tekrar yazılı cevap verin diye ısrar ettim. "sen yarın nufus cüzdanını getir sana parayı verelim. bak iki saattir bizi uğraştırıyorsun. biz bu kimlikle parayı da vermiyoruz, dilekçene de cevap vermiyoruz" dediler.
ben de altta kalmayayım diye şu cevabı verdim:
"birincisi zorluk çıkaran sizsiniz. asıl siz beni 2 saat beklettiniz. ikincisi ben nüfus cüzdanımla başvurmayacağım. üçüncüsü yarın noterle birlikte gelip bu durumu tespit edeceğim."
kesinlikle bu işin peşini bırakmayacağımı belirtmek istiyorum. yapmayı düşündüğümü aşağıya yazıyorum. eklemek istediğiniz başka hususlar varsa onları da yaparım.
1-baroya olaya müdahale olması için başvuruda bulunacağım.
2-savcılığa suç duyurusunda bulunacağım.
3-maddi ve manevi tazminat davası açacağım.
4-çeki icraya koyacağım ayrıca kısmi ödeme için banka leyhine adi takipte bulunacağım.
5-noteri götürmeyi de unutmayacağım