Mesajı Okuyun
Old 10-07-2008, 13:43   #12
Av. Fatih KARACA

Alıntı:
Yazan TRINITY
Sayın Karaca bu cümlenizde son mesajınızın tam tersini söylemektesiniz ben de bu cümlenize katılmadığımı ifade ettim.
Saygılar...

Sn TRINITY;

İlk mesajım:
Alıntı:
Yazan Av.Fatih Karaca
Müvekkiliniz, (aracın işleteni olduğunu varsayarak) 3. kişi konumunda değildir. Bu nedenle eşinin hayatını kaybetmesi nedeniyle kendi sigortasından bir talepte bulunamayacaktır diye düşünüyorum.

Son mesajım:
Alıntı:
Yazan Av.Fatih Karaca
Ancak sigortalının bizatihi kendisi, herhangi bir talepte bulunamayacaktır. Çünkü Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası, işletenin (ya da sigortalının) ÜÇÜNCÜ KİŞİLERE verdiği zararı teminat altına alır. İşletenin/sigortalının usul ve füruu üçüncü kişi konumundayken, sigortalının/işletenin kendisi üçüncü kişi değildir.

Tamam, bedeni zararlar da teminata dahildir ancak; sigortalının kendisi üçüncü kişi konumunda olmadığından talepte bulunamaz. Bedeni bir zarara uğrayan, araçta yolcu durumunda olan eştir. Sigortalının eşi talepte bulunabilir. Anladığım kadarıyla o da hayatta değil. Öyleyse onun yerine mirasçıları dava açabilecektir. Bunun istisnası da sigortalının kendisi mirasçı olsa dahi dava açamayacaktır. Benim kanaatim bu yönde.

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA