Mesajı Okuyun
Old 04-03-2002, 21:31   #1
Gokhan

Varsayılan Kredi Karti Borcu - Merkez Bankasi "black List"

Merhaba,
2001 yili Mayis ayi itibari ile, cok uluslu bir Amerikan firmasinin Almanya'daki Avrupa Merkezine Turkiye subesinden transfer oldum ve halen calismaktayim.

Turkiye'de calisirken Citibank'tan kredi karti almistim. Daha sonra yurt disina cikarken de karti iptal ettirmedim. Banka kayitlarindaki tum yazisma adreslerim sirket adresi (Turkiye subesi) olmakla birlikte, sirket e-mail kaydim da kendilerinde var ve ustelik kart alirken maas bordromun kopyasini da almislardi.

Yaklasik 1 ay once internet sitesinden hesabimi kontrol etmek istedigimde, sorun oldugunu ve aramam gerektigi mesaji belirdi. Aradigimda 79mn TL borcum oldugunu, Merkez Bankasina bildirdiklerini ve acilen kapatmam gerektigini bildirdiler. Derhal borcum odendi, tekrar Merkez Bankasina bu bilgiyi de bildirdiler ancak su anda "Black List" te bulunuyorum ve 5 yil da bu listede kalacagim.

Almanyada olmama ragmen hala ayni sirkette calisiyorum, ne Turkiyedeki sirkete, ne de herhangi bir sekilde bana bildiride bulunmadilar. Kolaylikla ulasabilirlerdi.

Benim bu konuda ihmalim olmasina ragmen yaptiklari hukuken dogru mudur? Merkez Bankasi kayitlarindan ismimi sildirmek icin dava acmam mantikli olur mu? Icra islemi baslatmadan bu bildiriyi yapma haklari sanirim yok, ve ne bana ne de adresi kendilerinde kayitli bulunan sirkete icra konusunda bir bildirimleri ulasmadi.

Konu ile ilgili yorumlariniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

17-02-2002 22:08:50