Mesajı Okuyun
Old 20-04-2009, 07:43   #2
Adli Tip

Sayın sinem250609;

- Doğum izinlerinin düzenlenmesiyle ilgili olarak bahsettiğiniz uygulamalar İş Kanununun 74. Maddesine aykırıdır. İşverenin 74. maddeye uymaması, Kanunun 104. Maddesine göre İdari Para Cezası ile cezalandırılmasını gerektirir. Bu durumu işyerinizin bağlı bulunduğu Bölge Çalışma Müdürlüğüne bildirebilirsiniz.

- İşyerine dava açıp tazminat almaktan kastınız, işten ayrılıp kıdem tazminatınız için dava açmak ise, İş Kanunun 24. Maddesinde böyle bir fesih hakkı düzenlenmediğinden davanınızın reddedilme ihtimali yüksektir. (İlavedir: Ücretsiz iznin verilmemesi, çalışma şartlarının uygulanmaması olarak da değrelendirilebilir. Ancak ben emsal bir karara rastlamadım.) Ancak, çalışmaya devam etmekle birlikte, izinlerinizin verilmemesi sebebiyle uğradığınız zararları talep ettiğiniz bir dava, zararlarınızı ispatlamanız halinde kabul edilebilecektir.

- Doğum izninde SSK(SGK)'dan alınan ödemeler dışında ücretlerin de verilmesi uygulmasından vazgeçilmesi, tarafınıza yazılı olarak tebliğ edilmediyse ve tarafınızca da tebliğden itibaren 6 iş günü içinde kabul edilmemişse geçerli değildir. Bahsedilen ücretlerinizi talep edebilirsiniz.

- Her halükarda bir avukattan doğrudan yardım almanız yararınıza olacaktır.

Saygılar,