Mesajı Okuyun
Old 23-02-2008, 01:35   #10
lawyer_2009

sayın yusuf ayık hiç kimse hiç bir ürünün bozulmayacağının,arızalanmayacağının garantisini veremez. garanti sözleşmesi garanti süresi içinde arızalanan ürünün tamiri, tamiri mümkün değilse yenisi ile değişimini garanti altına almaktadır.diğer bir deyişle satıcı ürünü ücretsiz tamir yükümlülüğü altına girmektedir yani garanti süresi içinde bir nevi ürününüzü arızalanmaya karşı arızasının giderilmesini garanti altına almış oluyorsunuz ve garanti süresi içinde tamir talep hakkınız vardır.ama ayıplı ürün çok ayrı birşeydir ayıplı üründe normal şekilde olması gereken üründe tüketicinin farkedeceği veya fark edemeyeceği(gizli ayıp)söz konusudur bu durumda tamir talebi yanında ürünün bedelinin iadesi veya yenisi ile değiştirme haklarınız doğmaktadır.ayıplı bir üründe tüketicinin yapması gerekenlerde ayrıca tüketicin korunması hakkında kanun madde 4 açıklamaktadır. ben ayrıca sizin bilgisayarınızda ayıp vardır demediğim gibi yokturda demiyorum bu ancak teknik bir rapor ile tespit edilebilinir ama harddisk arızasından dolayı bilgisayarın ayıplı ürün olarak kabul edileceğinide sanmıyorum.

Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik

Madde 0013: Ücretsiz Tamir Yükümlülüğü

Satıcı, malın; garanti süresi içinde, gerek malzeme ve işçilik gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanması halinde işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin tamirini yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür.
Arızalarda kullanım hatasının bulunup bulunmadığı servis istasyonları, servis istasyonunun mevcut olmaması halinde sırasıyla; bu malın satıcısı, bayii, acentesi, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçı-üreticisinden birisi tarafından düzenlenen raporla belirlenir. Tüketiciler, bu maddenin ikinci fıkrasında belirtilen rapora ilişkin olarak bilirkişi tarafından tespit yapılması talebiyle ilgili tüketici sorunları hakem heyetine başvurabilir.