Mesajı Okuyun
Old 14-10-2008, 10:13   #3
Avukat Kamer Akgül

Sayın Konuk;
Anlatımlarınızdan tahmini sonuçlar çıkarmaktan öteye elden birşey gelmiyor. Benim düşünceme göre eşinizin size imzalattığı belge bir avukata vekaletname verdiğinize ilişkin bir belgedir. Almanya'da bir avukata vekaletname vermek isteyen kişi notere gitmek zorunda değildir. Avukatın bürosuna gider ve avukatta bulunan matbuu vekaletnameye imza atarak avukata yetki vermiş olur. Büyük ihtimal eşiniz sizi Türkiye'ye götürmeden önce bir avukata danıştı, vekalet formunu alarak size imzalattı. Vekalet vermiş olduğunuz avukat da ya sizin adınıza boşanma davası açacaktır veya eşinizin açacağı boşanma davasını kabul ederek evliliğinizin boşanma kararı ile son bulmasını sağlayacaktır. Sizin vekaletiniz olmadan ve siz Türkiye'deyken size karşı boşanma davası açılırsa mutlak şekilde Alman Aile Mahkemesinden size tebligat gelecektir. Ki bu yol eşiniz için çok masraflı ve yıllara mal olacak bir yol olacaktır. Dolayısıyla ben eşinizin size imzalattığı kağıdın bir vekaletnameden ibaret olduğunu düşünüyorum. Eşinizin kimlik ve pasaportunuzu Almanya'da kötü niyetli olarak kullanması ihtimaline karşılık size tavsiyem Almanya'dan bir avukat tutmanız ve bu durumu Alman Polisine ihbar etmeniz. Yine avukatınız burda sizin açmış olduğunuz veya size karşı açılmış bir boşanma davasının olup olmadığını da çok rahatlıkla ortaya çıkarabilecek ve usulsüz hak ihlallerine de engel olabilecektir. İmzalatılan belgenin zor durumunuzdan faydalanılarak imzalatıldığı ispatlanabilir.
Türkiye'deki ilgili birimlerden pasaport alarak Almanya'ya gelmeniz mümkün. Türkiye'de 6 aydan az bir süredir kalıyorsanız bu nokta da Almanya'ya girişte bir problem yaşamayacağınızı düşünüyorum. Türkiye'de 6 aydan daha fazla süredir kalıyorsanız bu noktada size tavsiyem Almanya'dan bir avukat kanalıyla önünüze çıkacak engelleri aşmaya çalışmaktır.
Normalde eşinizden bağımsız oturum alabilmek için eşinizle en az 2 yıl Almanya'da aynı adreste ikamet etmeniz ve evliliğinizin de formalite bir evlilik olmaması gerekir. Fakat durumunuzun özelliği sebebiyle ondan bağımsız oturum alma imkanınızın olduğunu düşünüyorum. Alman Yabancılar Hukuku uzmanı bir avukatla birlikte hareket etmeniz mağduriyetinize engel olacaktır.
Almanya'da yaşamış olduğunuz eyaleti bildirirseniz belki yardımcı olma imkanım olur.