Mesajı Okuyun
Old 15-09-2008, 16:13   #1
limpid

Önemli tamir için bırakılan eşyanın tamirci tarafından bir başkasına satılması

Herkese merhabalar,

Bir konuda mesleki bilgi ve tecrübenizi benimle paylaşmanızı rica ediyorum. Konu şu şekilde;

Müvekkil limited bir şirket. 2005 senesinde fabrikanın bahçesinde kullanılmak üzere çim biçme traktörü alıyor. 2008 senesinin 4. ayında da hem bakım yapması hem de tamirat gerekiyorsa gerçekleştirmesi için tamirciye makineyi bırakıyor. O esnada da tamirci makineyi isterlerse satabileceğini söylüyor. Müvekkil de bunun iyi bir fikir olabileceğini şayet kısa zamanda 3250 YTL veren olursa olabileceğini söylüyor. Malı tamirciye nakliye etmesi için her zaman çalıştığı nakliye firmasını tutuyor. Malı tamirciye teslim ederken de sevk irsaliyesi düzenleniyor fakat tamirci buna gerek olmadığını söylüyor. Bunun üzerine sevk irsaliyesini nakliye şoförü imzalıyor. İrsaliyeye de "tamir amaçlı gönderilmiştir. fatura edilmeyecektir." notu düşülüyor. Tamirci ltd. şirket olmasına rağmen tam ünvan yazmıyor ....... Makine deniliyor yanına da şirketin 2 ortağından birinin ismi yazılıyor. Adres bölümü dolduruluyır vergi numarası yazılıyor. Aradan kısa bir zaman geçtikten sonra tamirciyi arayıp makineyi sorduğunda makineyi sattığını öğreniyor. Tamirciden parasını talep ediyor. İlk başta adam ben toplu sattım sizin makine arada kaynamış falan diyor. Müvekkil ısrarlı olunca da senet aldım karşılığında 1 aya kalmaz öderim diyor. Bugüne kadar da müvekkili oyalayıp hiçbir ödeme yapmadığı gibi aramızda sözleşme yok nasıl kanıtlayacaksın gibi sözler sarfediyor. Bugün ben aradığımda da sanki hiç böyle bir olay olmamış gibi kendisine elimde varsa onlar tarafından imzalanmış bir belge sunmamı ancak o halde belki ödeme yapacağını söylüyor.
Şimdi benim elimde delil olarak nakliyecinin tanıklığı var başka da bir şey yok. Kafamda izlemem gereken prosedürle ilgili birkaç bişey var ama sizlerin de görüşünü almak istedim.

Bu konuda fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkürler.