Mesajı Okuyun
Old 20-09-2006, 00:15   #7
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Devam edelim mi, benim de mevcut bir sorunum var aynı konu ile ilgili.

Terekenin ölüm anında borca batık olması nedeniyle, mirasın reddinin tescili için bir dava açmaya hazırlanıyorum. Benim olayımda da ölüm nedeniyle bağlanan bir aylık var. Ama yeterince emsal karar olduğu için bunu önemsemiyorum (Umarım, davaya bakacak olan mahkeme de önemsemez)

Farklı olan nokta, muris varislere, menkul,gayrimenkul ya da falanca yerde herhangi bir alacak bırakmamış, ancak ölüm anında bir kredi borcu var, yanı sıra, devam edegelen (murisin ölüm anında dava derdest) bir ceza dosyası (isnad zimmet) dolayısıyla , vefattan sonra verilen kararla, zimmet tutarından dolayı varisler sorumluluk altında bırakılıyorlar (anılan kararda temyiz incelemesinde). Yine yanı sıra, zimmet suçlamasının mağduru olduğunu iddia eden taraf, ölümden önce açmış olduğu alacak davasına da devam ediyor,ölümden sonra, veraset ilamını sunarak,davaya mirasçıları dahil etmek suretiyle , davasına devam ediyor.

Bu aşamada mirasın, borca batık oluşu nedeniyle, kendiliğinden reddedilmiş sayılacağı hükmünden hareketle, mirasın hükmen reddedilmiş sayılacağına dair dava açacağız.

Ancak, murisin, bankaya olan kredi borcu, varisler tarafından ölümden sonraki bir tarihte bankaya ödenmiş.

SORU:

Bu borcun ödenmiş olması, borca batık terekeyi kabul anlamına gelir mi?

Saygılarımla...