Mesajı Okuyun
Old 22-03-2013, 16:45   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Avukat Hakan Eren
Bak şimdi...

Tasarrufun iptali davası ama karşı taraf "banka"!!!?

Banka a)borçlu ! b) tasarrufun lehdarı??....

ya da..... c)ipotek alacaklısı

Vallahi merak ettim...

c) ipotek alacaklısı.

A, muteber bir iş adamıdır, daha önceden şirketine aynı bankadan kredi çekmiştir. Müvekkil B'nin şirketiyle de iş ilişkisi vardır(alacak-borç). Müvekkil şirket, ödeme güçlüğü çekmeye başlayınca, B'ye "Evimi sana satış göstereyim. Sen bankadan kredi çek. Sana olan 220.000 USD borcumu ödeyeyim. Hem de kasama sıcak para girsin. Kredi taksitlerini de ben ödeyeyim....Tarihte de bana evimi iade et" der ve bir sözleşme yaparlar. Banka şubesinin de olaydan haberi vardır. Bu şekilde çekilen “konut kredisi” ucuza finansman sağlamak olduğu için çoğu banka bu işlemi bile bile krediyi verir. Bankadan 650.000 USD kredi çekilir. Kredi masrafları krediden alınır, tapu harçları müvekkil tarafından ödenir. Aynı gün aynı şubeden, müvekkilin A'ye olan 220.000 USD borcu dahil, toplam 600.000 USD muhtelif alacaklılara havale edilir.

Kredi taksitleri muntazaman müvekkil tarafından ödenmeye devam eder. Aradan kısa bir süre geçince A'nın ilk aldığı kredinin ödenmesi durur. Müvekkil ise, kendi kredisini ödemeye devam eder. Banka A'nın ilk kredisi için hesap kat eder. 1 hafta sonra, A evi B'ye (ipotekli olarak) iade eder. Banka hemen iki tarafa da ihtarname keşide ederek, “ikiniz de bundan böyle sorumlusunuz” mealinde şeyler yazar. Aradan 8-9 ay geçer. Bankanın müvekkil şirketten alacaklı olduğu başka bir dosyayı “zamanaşımı” nedeniyle iptal ettiriz. Karardan 1 ay sonra ise “tasarrufun iptali” davası açarlar. Kredi halen müvekkil tarafından ödenmektedir. Ödenen rakam: 450.000 USD dir.

Bu arada krediden önce, kredi çekilirken ve halen müvekkil aynı evde ikamet etmektedir. Satış rakamları arasında(bilirkişi raporuyla da sabit olduğu üzere) fark yoktur.

Durum kısaca budur. Dosya incelemede olup, ben diken üstündeyim.