Mesajı Okuyun
Old 06-09-2006, 00:38   #46
yargıç isa

Olumsuz insanlık ayıbı....

insanın olduğu her yerde tartışmalar- sürtüşmeler olur hele birde bu tartışmalarda SEVİYESİ BİHAYLİ DÜŞÜK insanlar mevcutsa. Burdaki olay polis memurunun seviyesinin düşüklüğünden kaynaklanmaktadır ve bu mesleğinin bir ürünü değil, yıllardır toplumda yaşayıp da sahip olamadığı insanlığının bir ürünüdür. Yarın avukatın biri çıkar trafik cezası kesen bir polis memurunu döver ve avukat bir yolunu bulur yada birinin yeğeni çıkar hiç bir ceza almaz. Olamaz mı? Aynı laflar avukatlar için söylense ben kabullenemem.

hakim-savcılar ile avukatlara gösterilen saygıdan bahsediliyo. Hakim ve savcıya 10 tane saygı gösteriliyosa bu saygının 9 tanesi insanların devletten korkmalarından kaynaklanmakta, avukata 5 saygı gösteriliyorsa 5 ide gerçekten samimi düşüncelerden kaynaklanmakta. İnsanlar hakim-savcıya saygı gösterirken bu saygıyı, hakimlik mesleğinin kutsal olduğuna inandığı için göstermemekte. Bunun nedeni insanlarda oluşan "HAKİM'E GÖSTERİLEN SAYGI DEVLETE GÖSTERİLMİŞTİR - AYNI ŞEKİLDE YAPILAN SAYGISIZLIK DEVLETE YAPILMIŞTIR, BUNLAR DEVLETİN ADAMIDIR AMAN DİKKAT BAŞIMIZA İŞ ALMAYALIM" bilincinden kaynaklanmaktadır. Buda hakim ve savcılara söylenecek hakaretlerin kapı arkasında, eşe dosta veya kendi kendine söylenmesine; avukatlara söylenecek hakaretlerin ise bizzat mekan fark etmeden yüzüne söylenmesine sebep olmakta. Yani içerik aynı şekil farklı.

Hiçbir avukat alçaklık duygusuna kapılmamalı ve cahil insanların ne düşündüklerine anlam vermeye çalışmamalı. (cahilden kastım okumuşluk anlamında değil...)

****Hukuk fakültelerini üst seviyede başarılarla bitiren çoğu kişinin seçtiği meslek AVUKATLIKTIR

****Suçsuz yere ceza alanları savunup direnen,temize çıkaran meslek AVUKATLIKTIR

****Suçu olsa dahi onu suça iten nedenlerin daha suçlu olduğunu kanıtlayan ve toplumsal sorunları mahkemede aslanlar gibi dile getiren meslek AVUKATLIKTIR

****Her 100 ceza dosyasının 90 ını temyiz eden ve bunların 60 tanesini sanık lehile çeviren meslek AVUKATLIKTIR

****Her koşulda dahi insanların haklarını aramasına yardımcı olan meslek AVUKATLIKTIR

Bizim ülkemizde iyi olan kabullenilemez; hakkını arayan, başkasına hakkını araması için yol gösteren ve bunun için mücadele veren insanlar mümkünü yok sevilemez, çogu resmi makamlarda saygı göremez. Eee iyi olmak, başarılı olmak okadar kolay değil. Bırakalım herkes işini yapsın. bir gün herkes birbirinin değerini anlayacak duruma gelecektir.

Ben avukat olduğum zaman beni mutlu edecek olan mesleğime gösterilen sagı veya önem olmayacaktır; YAPTIĞIM GÖREVİN KUTSAL OLDUĞU BİLİNCİ - ADALET ANLAMINDA İNSANLARA YARDIMCI OLABİLME BİLİNCİ MUTLU EDECEKTİR...

Saygılarımla.