Mesajı Okuyun
Old 01-12-2004, 12:45   #35
Armağan Konyalı

Sayın Çelik,

Alıntı mesajlarda avukatlık meslek kurallarına sövme göremedim. Kendimi "gözlük önerilen hakeme" benzettim. Son satırdaki "yazık" sözcüğünü de anlayamadım. "Kınama" cezanızdan beklenen ıslah yararı benim açımdan hasıl olmadı. Hala sövme göremiyorum.

Meslekler arasında şeref ve onur farkı gözetilmemesi gerektiği yolundaki alıntınızın nedenini anlayamadım. Bu ifadade bir sövme yok bence.

Kişisel olarak, reklam yasağı kuralının en hararetli yandaşıyım. Yine de bu eleştiriyi bir sövgü olarak algılamadım.

Avukatlık mesleğinin itibarı, vakarı, rekabeti kavramlarına ters olan reklama kesinlikle karşıyım. Ama reklamdan yana olan meslektaşlarımız da var. Bir kısım meslektaşlarımızın dahi eleştirdiği bir konuda, meslekten olmayanların meslek kurallarını bizim kadar bilmemeleri nedeniyle, bu kuralın sıkı uygulamasını eleştirmelerini de hoşgörmeliyiz.

Avukatlara yönelik "önce kendi işlerini halletsinler" yolundaki eleştiriyi de sövme olarak algılamadım. Aynı eleştiriyi bazı meslektaşlarımız sık sık yapmakta. Hatta barolar meslek sorunları ile ilgilenmedikleri için bazı meslektaşlarımız tarafından kıyasıya eleştirmekte. Bunu meslek dışından birinin söylemesine alınganlık göstermemeliyiz kanısındayım. Bu eleştiriyi de sövme olarak kabul edemiyorum.

Uzun yazımın nedeni, yönetimin duyarsız olduğu yolundaki yargınızın değişmesi içindir. Sizin yargılarınız benim için önemli. Biliyorum ki siz meslek için çok emek verdiniz. Kitaplarınızdan her zaman yararlanıyorum. Mesleğin gelişmesi için verilen emeğe duyduğum saygıyı aynı ölçüde sizin kişiliğinize de duyuyorum.

"duyarsızlık" ve "kınama" gibi ağır sözcükler seçmenizi de mesleğe gösterdiğiniz büyük ihtimamın sonucu diye algılıyorum. Yoksa ortada ne duyarsızlık var, ne de kınanacak bir konu var. Sizin kadar emek vermemiş olsam da, meslek konusunda duyarsızlıkla itham edilmek ve kınanmak doğrusu beni üzdü.

Özellikle son satırlardaki "yazık...." ifadenizin muhatabı olmayı hak etmediğimi düşünüyorum.

Meslek heyecanınız her ne kadar saygınlık ve hayranlık uyandırıyor ise de, bu heyecanın olumsuz etkilerine kapılarak kendinizi ve başkalarını yıpratmamalısınız.

Saygılarımla

Bir Dost