Mesajı Okuyun
Old 10-04-2009, 16:27   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Ben ocak ayında eşime boşanma davası açtım. sebebi kendisinin beni aldatması idi. 16 nisanda davamız var. ve ben şimdi öğrendim ki dava dosyasına ek bir dilekçe vermiş. tam tersi benim onu aldattığım yönünde birtakım iddialara yer vermiş ve bunuda yalancı birkaç tanıkla ispatlayacağını iddia etmiş. Mahkeme ara kararda bana ve oğluma nafaka bağlamış idi. Bu tanıkların ifadeleri mahkemece doğru kabul edilirde boşanmaya karar verilirse benim nafaka ve tazminat taleplerim red mi olunur. Oğlumun velayetini alma durumum ne olur? Ben şu an onun beni aldattığını bildiğim halde ispatlayacak delillerim yok. Mahkemeyi ben açtığım için gitmezsem dava red olunur mu? Bana hiçbirşey vermeden boşayacağını söylüyor. Ne yapabilirim? Davayı geri çekme hakkım var mı? Teşekkür ederim.

Davadan feragat etme hakkınız bulunmaktadır. Bunun dışında duruşmayı takip etmezseniz müracaata kalır, 3 ay içinde yenilemezseniz, "açılmamış sayılmasına" karar verilir. Ancak dosyaya eşiniz tarafından bırakılan dilekçenin mahiyeti önemlidir. Süresi içinde " Karşılık dava" açmışsa onunki devam eder.

Eşinizin "yalancı tanıklarla sizin aldattığınızı" açtığınız davada ileri sürer de mahkeme inanırsa (Kendi açtığı karşılık dava yoksa)sadece sizin davanız red olur. Davanız red olursa, doğal olarak "evli" kalmaya devam edeceğinizden, nafaka kalkar.

Bence acilen yapmanız gereken şey, bir avukata vekalet verip dosyayı incelemesini sağlamaktır. Avukat dilekçeye ve sizin anlatımınıza göre davaya devam edip etmemeye karar vermelidir. Buradan alacağınız bilgiler size doğrudan bir yarar sağlayamaz.