Mesajı Okuyun
Old 18-02-2013, 17:07   #1
Av. Feyza Altun

Varsayılan Hmk 331/2 Hukukİ DeĞerlendİrme

Sevgili Meslektaşlarım,

Bu başlığı hukuki bir soruya cevap isteği değil sizlerden aklıma takılan bir soru için hukuki bir değerlendirme talebiyle açtım.

HMK 331/2 bendinde görevsizlik kararı ile vekalet ücretine talep edilmeyeceği; vekalet ücretinin görevli mahkemece hükmedileceği düzenlenmiştir.

Fakat bu maddenin gerekçesi kafamı karıştırmakta. Şu sebeplerle;

1- Eğer görevsizlik kararında o ya da bu şekilde vekalet ücretine hükmedilecekse yani görevsizlik kararı vekalet ücretini gerektiriyorsa vekalet ücretinin tayininin görevli mahkemeye bırakılmasındaki hukuki yarar nedir?

2-Eğer görevsizlik kararı sonucunda görevli mahkemece davacının davası kabul edildiğinde dahi görevsizlik kararı sebebiyle vekalet ücretine hükmedilecekse görevizlik kararlarında hakettiğimiz vekalet ücretinine hükmedilmesi niçin bu kadar geciktirilmektedir?

3-Eğer görevli mahkemede davanın kabulü halinde görevsizlik sebebiyle vekalet ücreti hükmedilmeyecek ise bu bir temyiz itiraz sebebi yapılabilir mi?

4-Hayır, eğer dava kabul edilse ya da reddedilse bir şey değiştirmiyorsa ve görevsizlik sebebiyle vekalet ücretine hükmedilecekse a)iki tane vekalet ücretine mi hükmedilecek b) bu maddenin amacı nedir? (Bu sorum görevli mahkemeye gönderilen davalar için soruyorum tabiki)

Bence, görevsizlik kararından sonra görevli mahkemede görülen dava açılmış davanın devamıdır ve tüm usuli işlemler dilekçeler geçerliliğini korur. O zaman, davası kabul edilen taraf aleyhine görevsizlik kararı sebebiyle vekalet ücreti yükletilmesi hakkaniyetli bir karar mıdır?

5- Yoksa cevap çok kolay da ben kendi kendimin kafasını mı karıştırıyorum boş yere?