Mesajı Okuyun
Old 16-04-2009, 10:42   #9
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Arif Aydın
Davasına baktığım müvekkil, karşı taraf ile anlaşarak duruşma gününden önce davayı sonuçlandırmışlar. Benim müvekkilim de avukatlık ücreti talep etmemiştir. Müvekkil benim vekalet ücretini de ödememiştir. Müvekkilim hakkında dava açmayı düşünüyorum. Bakmış olduğum dava menfi tespit davası idi. Dava Değeri davacı tarafından 8700 TL gösterilmişti. Müvekkil ile aramamızda yazılı sözleşme yoktur.
1.)Dava açmadan önce baroya bilgi vermelimiyim.
2.)Açacağım davada isteyeceğim vekalet ücreti nisbi vekalet ücretimi olacak, yoksa maktu v.ü mi olacak

Avukatlık kanunu 164/4 bu soruya cevap vermektedir. Asgari ücret tarifesine göre belirlenebilir.

Karşı vekalet ücretini müvekkilinizin almaması sizin karşı yandan almamasına engel değildir. Ortada sulh sözleşmesi var mı? dava kabul mü edilmiş? bilimiyorum.

Siz müvekkilinize vekalet alacağı davası açarak yasaya göre avukatlık ücretinizi isteyebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Alıntı:
Alıntı:
Turbo
Benim bu soruyu sormamdaki neden, bir kurumunla yaptığımız sözleşme gereğince, söz konusu kurumun icra takiplerine bakmaktayız ve yaptığımız sözleşme gereğince, başlatılan icra takipleri ve açılan davalar sonucunda, avukat sadece karşı tarafa yükletilecek vekalet ücreti verilecek, bunun dışında avukat her hangi bir hak talep etmeyecektir.

Bu arada ilk soruya verilen cevaplara katılıyorum, burada sınırlandırılan başarıya göre ücret bile uygulanmamış, ancak kendi aleyhine de olsa serbestçe sözleşme düzenleyen avukat neye göre daha sonra sözleşmenin hükümsüzlüğünü isteyecek konusunu tartışmalı buluyorum.