Mesajı Okuyun
Old 26-01-2007, 16:49   #3
Av.Suat Ergin

Sayın ares139,

Davacının amacı itirazın kısmen iptalini sağlamak değildir.Dilekçesinde
Alıntı:
Ama talep kısmında itirazın kaldırılması ile takibin devamına karar verilmesini ve %40 tazminat talep etmiş
yazdığını belirtmişsiniz. Yapılması gereken, eksik harcın tamamlattırılmasını talep etmekten ibarettir. Mahkeme eksik harcın tamamlattırılmasına karar verecek, tamamlanmazsa dava bu bakımdan red edilecektir.

Ben Sayın Demirel gibi iyiniyetli düşünmüyorum. Tipik bir "yedirmece" taktiğinden başka bir şey değildir. Davalı vekili uyanmazsa zaten çoğu hakim harca dikkat dahi etmemektedir. Bir meslektaş müvekkil şirket aleyhine değişik zamanlarda 5 adet dava açtı; hepsinde de bilerek harç eksik yatırıldı. Biz tamamlattırdık.

Ancak;
Alıntı:
(Bu arada 250.000 YTL.lik takibi açan davacı alacaklı , takibi açarken ödemiş olduğu peşin harcı (1.250,00 YTL.yi) , itirazın iptali davası için ödeyeceği harçtan düşebilirdi. İtirazın iptali davasını açarken de 1.000 YTL daha ekleyerek 250.000 YTL üzerinden itirazın iptaline devam edebilirdi. )
buradaki hesaba aklım yatmadı. Tabii ki, icra takibi açılırken yatırılan harç, dava açılırken mahsup edilmelidir.Ancak yukarıdaki hesaba göre dava harcı toplamı binde 1 dahi olmamaktadır. Binde 54'nın, 1/4 ü yatırılmalıdır şeklinde biliyorum.

Saygılarımla