Mesajı Okuyun
Old 13-12-2004, 15:56   #17
Av.Suat Ergin

Selamlar,

Önce Sayın birdostun merakını gidereyim. İstanbul Barosu 27120 sicil sayılı üyesiyim. Zaten katıldığım yer olarak İstanbul yazmaktadır. Ancak eski bir İzmir Barosu üyesiyim. İzmir Barosundan birçok arkadaşım var ve gelişmeleri izlemekteyim. Son Genel Kurulda da oradaydım ve Çağdaş Avukatlar Gurubunun oyların 2/3 üne yakın oy almasına rağmen, (seçime bölünerek girmeleri nedeniyle)ilk defa diğer gurubun seçimi kazanmış olmasına üzüntüyle tanık oldum.

Sayın birdost birçok kişiye anlamsız gelecek bu izahatı sadece sizin merakınızı gidermek için yaptım. Siz, bir başka Baroya üye avukatın İzmir Barosundaki bu gelişmeye duyarlı olmasını istemiyorsunuz. Sayın A.G.Çelik'in ısrarla "açık kimlikle" foruma katılınması fikri size yaramış görünmektedir. Hemen Baro Levhasına bakmışsınız ve benim İzmir Barosu üyesi olmadığımı tespit etmişsiniz. Eğer siz İzmir'de 10 yılı aşkın bir süredir avukatlık yapıyor olsaydınız ve hele Çağdaş Avukatlar Gurubu ve/veya Çağdaş Hukukçular Derneği ile uzaktan yakından ilginiz olsaydı beni mutlaka tanırdınız.(hatta İzmir Barosu Futbol Turnuvası ile ilgili olsaydınız da beni tanırdınız). Ama benim sizin İzmir Barosuna üye olup olmadığınızı öğrenme şansım yok.

Şimdi gelelim o basın açıklamasını kendi yorumumu katmadan niye buraya aldığım hususuna: Sayın hykayar İnsan Hakları Gündem Derneği'nin açıklamasını aktarınca, siz benzer konulardaki tepkinizi verdiniz. Gündem Derneği ortada hiç bir şey yokmuşçasına, İÖG nin kapatılmasını eleştiriyormuş gibi bir hava estirmektesiniz. Oysa benim buraya aktardığım Basın Açıklamasında İzmir Barosuna üye avukatların "demokrat kamuoyunun desteğini" istediklerini görmeniz gerekirdi. Dernek ise bu talebi yerine getirmiştir. Bu durumu anlayabilmeniz için İzmir Barosu avukatlarının basın açıklamasını ve imzaları yazdım. Bir başka ifade ile siz bu açıklamayı görünce "evet İzmir Barosuna sahip çıkan üyeleri varmış ve kamuoyundan destek istediklerinden Dernek bu açıklamayı yapmış" dersiniz diye ummuştum. Yazıyı koyma amacım buydu. O yüzden hiç bir yorum katmamıştım. Yani İst. Barosu üyesi olarak İzmir Barosunun iç işlerine karışmak istememiştim)) Ayrıca bu foruma yazı yazmama kararı aldığım için de bir ekleme yapma gereksinimi duymamıştım.

İzmir Barosu'nda işkence ve benzeri konularda duyarlı birçok hukukçunun olduğunu biliyorum ve eski Baromla gurur duyuyorum.

Saygılarımla...