Mesajı Okuyun
Old 13-12-2004, 10:55   #15
Armağan Konyalı

Sayın Ege,

Alıntı:
hangi mantığa göre "satılmışlık"tır ve hangi mantığa göre "gündem derneği" çalışmasıdır?

İzmir Barosu İşkenceyi Önleme Grubunun çalışmalarının "gündem derneği" çalışması olduğunu iddia etmedim.

İzmir Barosu İşkenceyi Önleme Grubu'nun çalışmaları hakkında
ya da
İzmir Barosu Yönetim Kurulu kararı hakkında

tek sözcük etmedim. Çünkü her ikisi hakkında da bilgi sahibi değilim.

Bilmediğim konularda ahkam kesmekten epey bir zamandır uzak duruyorum. Bu olgunluğa kavuştum.

Tarafımdan yazılmış metinlerde iki konu işlenmiştir :

1- Baroların kararlarına sadece üyesi olan avukatlar eleştiri yöneltebilir. Barolara avukatlardan başka hiç bir kimse ya da kurum dayanışma platformları oluşturarak baskı yapmamalı. Bu nedenle İnsan Hakları Gündem Derneğinin İzmir Barosuna karşı dayanışma platformu oluşturma ve kınama gibi haddini aşan mesajını eleştirdim; reddettim.

Alıntı:
İşkenceye karşı ise bir baro, nasıl lağvedebilir?

2- Hiç bir baro işkenceden yana olamaz. İşkence bir insanlık suçudur. Bir baronun işkenceden yana olduğunu iddia etmek meslek kurallarına ve insafa sığmaz.

Baro içinde değişik görüşler etrafında gruplar oluşur; bu gruplaşma keskinleşebilir; ama ne olursa olsun, bir grup diğerine eleştiri yöneltirken meslek kurallarını akıldan çıkarmamalıdır. Bir baro yönetim kurulu bir suçtan yana olamaz. Bunu iddia etme cesaretini göstermeniz için elinizde soyut bir mantık sorusundan daha geçerli bilgi ve belgeler olmalı.

Gönül isterdi ki, bu tartışmada önce tartışmalı konular belirlensin.
Sonra teknik olarak tartışılsın.

- Baro içinde gönüllü olarak çalışan avukatların emeklerini korumak için yönetim kurullarının yetkileri nasıl düzenlenmeli ?

- Barolar başka kurumlardan kaynak kullanabilirler mi ? Mevzuatta buna engel hüküm var mı? Konmalı mı? Meslek kurallarına aykırı sayılır mı?

- İşkence ile mücadele nasıl yapılmalı? Baroların bu konudaki katkıları nasıl olmalı? Şimdiki katkıları nasıl olmakta?

ve daha benzeri soruların yanıtları anlamlı olacaktır.

Tartışma, bütün avukatları aydınlatacak biçimde gelişirse hukuk bu tartışmadan kazançlı çıkar. İki grubun karşılıklı suçlaması ile bir yere varılamaz; meslek zarar görür.

Bundan böyle konu hakkında bilgisi olanların yazmalarını , grup temsilcilerinin ise, başka alanlarda kısır çekişmelerini sürdürmelerini temenni ediyorum.

Saygılarımla

Bir Dost