Mesajı Okuyun
Old 11-02-2010, 21:52   #8
Alican MERT

Doktor nasıl bir kişinin hayatını kurtarıyorsa, avukat, hakim, savcı kısacası bir hukukçu da hayat kurtarmaktadır. Kişinin mal varlığını korur, haksız hapis cezası almasına engel olur vb. şekillerde kişi hayatı kurtarmış olur.

Ülkemizdeki yargı düzeninin içler acısı halini burada tekrar yazıp, daha da fazla üzüntüye sebebiyet vermek istemem. Ancak belirtmek istediğim bir nokta var; tüm bu aksaklıklara, yolsuzluklara rağmen, mesleğinin hakkını veren hukukçularımız var.

Geçenlerde arkadaş ortamında bu konuya benzer bir konu geçti. Benim kendi savım, kişilerin meslekleri için belirli standartları belirlemesidir. Aslında avukatlar için barolar vardır; ama ülkemizde çok nadir olarak baroların belirlediği ücret tarifelerinde meslek icra edilmektedir ki bu gelir düzeyi düşük bir halk için normaldir. Karl Marx'a burada katılmak mümkün oluyor ve alt yapı olan ekonomi, üst yapıda yer alan hukuku da şekillendiriyor. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen biraz fedakarlıklarla daha güzel bir düzen kurmaya çalışabiliriz.

Avukatlar kamu hizmeti gerçekleştirdiğini, yargının 3 bacağından biri olduğunu unutmadığı takdirde taşlar yerine oturacaktır. Ne iş olsa yaparım anlayışıyla olaylara yaklaşmayarak, uzmanlaşma yoluyla daha verimli şekilde adalet dağıtım işlemine katılabilirler. Ama yine konu ekonomiye geliyor. Sonuçta bu avukatın bazı masrafları oluyor ve bunlar için istemediği şeyler yapmak zorunda kalıyor ve bu istemedikleri zamanlar onun rutini oluyor.

Durum düzelmez değil; fakat uzun bir evrim gerektirmektedir. Bunu da sağlayacak olan yine bizleriz. 4x4lük olmak belki zor ama en azından deneyerek bir şeyler başarabiliriz gibi geliyor bana. Sağlam bir eğitimin yanında, yüksek idealler ve biraz cesaret ve dayanışmayla bunlar başarılabilir.