Mesajı Okuyun
Old 23-03-2007, 15:01   #49
S.Orhan

Varsayılan bunun ayrıcalık olduğunu düşünmüyorum

Sayın judge,
maalesef üzülerek belirteyim ki biz hukukçular da,hukuk bilgisi olmayan sade vatandaşlar gibi işin detayını öğrenmeden gazetelerin (bilerek ya da bilmeyerek) yazdığı yalan ya da hanlış haberlere dayanarak yorum yapabilmekteyiz.
öncelikle şunu belirteyim ki polislerin hakim-savcılara ceza tutanağı düzenleyememesi ya da soruşturma yapamaması ayrıcalık değil, yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesi ilkesinin sonucudur.ancak bu hakim_savcıların suç işleme özgürlüğü olduğu anlamına gelmez.
hakim ve savcıların görevle ilgili ya da görev dışında işledikleri suçların soruşturması hakim ve savcılar yasasında düzenlenmiştir, burada ayrıntısına girmeyeceğim tabiki.kısaca şunu söyleyebilirim, yargıtay kararına konu olayda polis memurunun yasa gereği yapması gereken şey,ceza tutanağı düzenlemek değil, suç tutanağı düzenleyerek adalet bakanlığına göndermek olmalıydı.adalet bakanlığı da bu tutanağı hakim ya da savcının görev yaptığı yere en yakın ağır ceza merkezine gönderecekti. ancak polis bunu yapmak yerine cezayı kendisi vermiş,yargıtay haklı olarak yasaya aykırı bu işlemi onaylamamıştır.aksi takdirde polise bu yetki verilirse hakim savcıya kızan her polis (çoğu kızıyor ya)tüm hakim -savcıları sanık konumuna düşürür.
ayrıca eğer bu ayrıcalıksa avukatlık kanununda, ceza kanununda ve diğer bir çok kanunlarda avukatlar için de benzer ayrıcalıklar olduğunu unutmayalım ben kendi adıma yargı bağımsızlığının sağlanması ve korunması bakımından bu tür yasal güvencelerin yargının tüm unsurları için bulunması gerektiğini düşünüyorum.sonuçta hakim- savcılar da suç işlediklerinde haklarında soruşturma ve kovuşturma yapılabilir, ceza da alabilirler. sadece soruşturma ve kovuşturma yöntemi farklı.saygılarımla.