Mesajı Okuyun
Old 12-09-2011, 11:19   #2
av.alper tunker

Alıntı:
Yazan Av.Hatice Çolak
İyi çalışmalar;
Olayımız şu;Müvekkilin babası bir ay önce vefat ediyor.Mirasçı olarak müvekkil ve onbeş yıldır evli olduğu ikinci eşi var.Miras olarak arazi,bir kaç ev,100.000 TL civarı banka hesabı var.Ölümden yaklaşık bir hafta sonra müteveffanın eşi müvekkile kendi aramızda anlaşıp mirası paylaşalım,bu doğrultuda evlerden birisi üzerindeki hisseni bana ver,ben de diğer evlerdeki 1/4 hisseyi vereyim,sonrasında pay oranında bankadaki meblağı paylaşalım diyor.Müvekkil olaya çok iyi niyetli yaklaşıyor çünkü üvey annesi ile iyi anlaşan birisi ve dedikleri doğrultusunda hareket ediyor.Bu süreçte öncelikle üvey annesinin müvekkilin hissesini devretmesini istediği evle ilgili üvey annesinin kızkardeşine satış yetkisi veriyor.Vekaletnamede dilediği kişiye dilediği bedelle ....şeklinde bir ifade var.Ev çok yüksek bir ihtimalle üvey anneye vekaleten satıldı.Ancak sorun sonrasında yaşanıyor çünkü üvey anne anlaşmaya aykırı bir şekilde diğer mirastan da pay istiyor.Kendi aralarında yapılan herhangi bir miras taksim sözleşmesi yok.Tamamen iyiniyet.Tapuda yapılan ve satış olarak gösterilen işlem muvazaa sebebiyle iptal edilebilir mi?
Çok acele yanıtlarınızı bekliyorum,konu ile ilgili Yargıtay Kararı ekleme şansınız olursa çok sevinirim,teşekkür ederim...
hata veya hile seçeneklerinide düşünmenizi öneririm.saygılarımla