Mesajı Okuyun
Old 01-04-2008, 23:35   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Öncelikle eşinizin size yönelik şiddeti konusunda önlem almak için girişimde bulunmakta yarar olduğunu düşünüyorum.

Eşinizin size bağırması,küfürlü konuşması,asılsız iddialarda bulunması,ayrılık lafi ettiğinizde tehdit etmesi ve "bizi ancak ölüm ayırır demesi ,boşandığınızda çocuğu göstermemekle tehdit etmesi şiddettir.

Şiddet aynı zamanda suç da olduğundan Cumhuriyet Savcılığına şikayette bulunabilirsiniz.

Kısa sürede etkili sonuç almak için en yakın Aile Mahkemesine başvurarak Ailenin Korunmasına Dair Kanun gereği tedbir talep edebilirsiniz.

Belirtilen ve gerekli görülecek başkaca tedbirlere hakim karar verecektir.Eşiniz bu tedbire uymadığında hakkında ceza davası açılacaktır.

Tedbir kararı ile birlikte daha güvenlikli bir yaşamınızın olması boşanma ve benzeri konularda sizin istediğiniz yönde karar vermeniz için uygun ortam yaratacaktır.

Boşanmayha karar verdiğinizde dava sırasında kendiniz ve çocuğunuz için tedbir nafakası talep edebilirsiniz.

Koşulları varsa maddi manevi tazminat isteyebilirsiniz.

Müşterek konutun dava sırasında size tahsis edilmesini isteyebilirsiniz.

Boşanma sonrası katılım alacağınız için tasfiye davası açabilirsiniz.(Takılarınız ve katkılarınız da dahil)

Çocuğun bulunduğu yaşı ve çıkarları gözetildiğinde velayetin size verilmesi uygun ve beklenen karar olacaktır.

Eşinizin sizden yoksulluk nafakası talep etmesi,boşanmayla birlikte yoksulluğa düşebileceğini kanıtlamasına bağlıdır.

Bir avukattan yardım almanızı,mali durumunuz elverişli değil ise baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.