Mesajı Okuyun
Old 28-01-2007, 23:47   #29
calikusu_kamuran

Acil

Syn. Harun Şimşek, eğer amaç yalnızca insanların birbirleni anlamak için farklı düşünmek gerektiği ise son haddine kadar haklısınız. Anlamak BÜTÜNLEŞMEYİ SAĞLAR haklısınız. Eğitimde belirli bir temelde bile olsa TEVHİD gereklidir. Yani en azından zeminde birlik şarttır. En azından ORTAK BİR DİL KULLANILMALIDIR. Bu anlamda ülkede herkes farklı bir dille eğitim yaparsa kim kimi anlayacak neyle anlayacak. Şöyle diyeyim ben birbirimizi anlamak için en azından ORTAK BİR KÖPRÜ OLMALIDIR. Senin köprün fizana, öbürünün köprüsü Suzana, berikinin köprüsü Sezara çıkıyorsa yollar ayrılmıştır zaten. Avrupalı öncelikle ORTAK METODUNU oluşturarak fikri gelişimini sağlamıştır. Onlar MANTIK İLMİNİ yüzyıllar boyu METOD olarak görmüşler, ortak bir metod oluşturma çabası içine girmişler ve bunu başarmışlardır emin olun. Ve Klasik mantıktan Sembolik mantığa geçiş zaten bunu anlatır. Artık sembolik mantık yalnızca bir METOD olmaktan ibarettir. Yani köprü-yol olmaktan ibarettir. Önce bunu sağlarsak emin olun En güzele, En doğruya ulaşmanın ortak bir yolunu ve birbirimizi anlamanın en azından ortak bir YOLUNU-METODUNU oluşturmuş oluruz.

Ayrıca şunu söyleyim ki TARTIŞMAK-BİRBİRİMİZİ ANLAMAYA ÇALIŞMAK öncelikle bir bütün olduğumuzu ve hep birlikte BÜTÜN İÇİN EN YARARLI OLANI bulma çabalarımızın olduğu bilincine varmakla mümkündür. Tüm ideolojilerin ortak amacı TÜMÜN YARARINI GÖZETMEKSE buyrun burdayız. Ama BÖLMEKSE AMAÇ bana uymaz.

Aslında bir konu olarak açmak istediğim bir tasviri sizinle paylaşmak istiyorum.

Gözlerinizi kapatın, kafatasınızı atmosfer olarak düşününüz ve BU SİZSİNİZ.
Sonra kafatasınızın içindeki beyni dünya ve üzerindeki insanlık olarak düşününüz.
Bunu tam olarak hissediniz. Kafatasınız atmosfer ve bu atmosfer sizsiniz, sonra beyinde dünya insanlığı. Bunu gözlerinizi kapamakla göz önünüzde gibi değil aynen kafanızı böyle böyle düşünün.

Sonra bir atmosfer olarak elinizi dünya insanlığına uzatınız.
UZATINIZ, ŞEFKATLE UZATINIZ, ŞEFTANİZİ UZATINIZ.

İşte her bir insanın beyni HAYATI ANLADIKÇA, tam bu noktaya geliyor ve tüm insanlığı kucaklayabiliyor. KÖTÜDEN NEFRET BİLE ETMEMEYE BAŞLARSINIZ. Siz artık iyi olmanın gereklerini bilir ve iyiyi icra etmek için hayatta diyebilirsiniz. ZAMAN KAYBETMEMELİYİM. Daha çok okumalıyım daha çok anlamalıyım. İNSANLIĞI DAHA ŞEFKATLE KUCAKLAMALIYIM. Nefret öncelikle insanın kendi kendine atmış olduğu en büyük darbedir ve keskin sirke küpüne zararı daha iyi anlarsınız zamanla. Her bir insanın amacı TÜM İNSANLIĞI KUCAKLAMAKSA emin olun hiç bir sorun çıkmaz. Fakat elin oğlu, sizi ortaasya siteplerine atmak istiyorsa orda dur denir. Amacı sizce nedir, bilin bakalım?

Evet kendimizi bir birey olarak, en güzel şekilde yetiştirmek zorundayız. Hele hele bu zamanda. Saygılarımla