Mesajı Okuyun
Old 13-09-2006, 23:27   #27
mutlakadalet

Sn. Sehper,
A.Ü.H.F.'nin değerli hocalarını anımsatma konusunda size bilgim doğrultusunda yardımcı olmaya çalışayım.
Kendim B şubesinde öğrenci olmamdan dolayı Metin Günday'ı tanıma fırsatını çok bulamadım. Ama özel şoförü eşliğinde lüks arabası ile okula geldiğine ve elindeki piposuyla A sınıfına çıktığına şahit olmuşumdur. Tabi Metin Günday öğrencilerin zihinlerine karizmatik kişiliğinin yanısıra yazmış olduğu idare hukuku kitabı(ki bu kitap neredeyse Türkiye'deki tüm hukuk ve iktisadi idari bilimler fakültelerinde tercih edilen kitaptır) ve daha da önemlisi dersinden geçirmemesi ile kazınmıştır.
Şu anki dekanımız -sizin zamanınızda çok büyük bir şans eseri dersinize girmemiş olan- Lale Hoca da B sınıfının efsane hocalarındandır. Lale Hoca hakkında "kendi kağıdına bile 70'ten fazla vermez" gibi söylentiler Ankara Hukuk lobilerinde kol gezmektedir. Sizin dersinize giren ve aklınızda munis tabiatıyla yer almış olan hocamız ise halen Borçlar Hukuku dersini vermekte olan Mehmet Ünal'dır.
Sizin zamanınızda dekan olan Özcan Karadeniz Çelebican hocamızla ise ne yazık ki tanışma fırsatı bulamadım.
Bahsettiğiniz felsefe hocasının ise Ertuğrul Rufayi Turan hoca olabileceğini söyleyebilirim ama farklı bir hocadan da bahsediyo olabilirsiniz.
Bu hocalarımızın haricinde Ali Erten hocamızdan da bahsedebiliriz-gerçi A.Ü.H.F.'den ayrıldı; ama akıllarda yer etmiş bi hocamızdır-
Tabi bu hocalar yalnızca Ankara Hukukta ders vermiş hocalar değiller. Örneğin Erdal Onar'ı dinleme şansına farklı fakültelerden birçok öğrenci sahip olmuştur. Erdal Onar hocamızın ismini anmışken onunla ilgili bazı anekdotlara değinmeden geçemeyeceğim. Müthiş bir ses tonuna sahip olan hocamız ders anlatırken kendinizi tiyatro sahnesinde hissedebilirsiniz. Onun dersinde öğrencilerin dersi anlama gibi bi kaygıları yoktur; çünkü hoca, tarihi olaylardan kurulu bi tiyatro eseri sunmaktadır. Dersin sonu geldiğinde ise öğrenci konuya tam manasıyla vakıftır.
Sayın Ealakush'un tartışmamız üzere bize sunduğu konudan çok uzaklaştığımın farkındayım. Bu bakımdan bu yazıyı okuyan herkesten özür diliyorum.

Son söz: Kişinin hangi üniversitede hangi hocalardan eğitim aldığı önemlidir; ancak başarıyı yakalamada esas önemli olan kişinin kendi çabaları ve gayretleridir. Bu bakımdan günümüz Türkiye'sinde yetişen hukukçular arasındaki ayrım hangi üniversitede yetiştirildikleri değil kendilerini ne kadar yetiştirdikleridir.