Mesajı Okuyun
Old 18-10-2007, 09:53   #55
üye15755

muhterem meslektaşım avdyg.
Avukatlık tabiatıyla bağımlılığa ters bir kamu hizmetidir. Zira kanunda da bu şekilde ifade edilmiştir. 1136 sayılı kanun 1. madde: "Avukatlık serbest bir kamu hizmetidir."

Fakat ilkesel olarak benimsenen bu hakikat fiilen pek mümkün olmayabiliyor. Bilhassa sizin bir çok meslektaşımızın haline tercüman olan halinizde olduğu gibi. Serbestlikten umduğunu bulamama veya geleceğini görememe, serbest piyasanın acımasızlığı v.s. sebepler avukatlığın serbest icra edilmesine mani olmaktadır.
Yanlış anlamazsanız size de diğer arkadaşlarıma zaman zaman bulunduğum tavsiyede bulunacağım. Avukatlık tabiatı itibari ile bağımsız icra edilmesi gerek bir meslektir. Ama bunu bu haliyle yapamayan arkadaşlara şunu söylüyorum. Meleki olarak avukat olsanız da nihayetinde hukukçusunuz. Hukukçular sadece avukat olmuyor ki; başka mesleklere intisap etmeleri de mümkündür. Mesela bir çok arkadaş avukatlığı beceremedi ben de "fazla zorlamayın kendinizi, avukatlığı beceremiyorsanız daha basit işler yapın" dedim. Hakimlik v.s. işler gibi... Yani siz de eğer avukatlığı serbest olarak içinize sindiremediyseniz ya da şartlar sizi bağımlı çalışmaya zorluyorsa avukatlık mesleğinin doğası hilafına, bağımlı çalışmak yerine hakim olarak hukuk hayatınıza devam edin daha iyi bence.
hem maaşı bağımlı avukatlara nazaran iyi, hem de içleri kan ağlasa da kendilerinin dışarıya karşı bir prestijleri var.

Hakimlik ya da savcılık bence sizin derdinize tam deva olacaktır. Serbest avukatlık hakikaten zor.

Allah muvaffak etsin efendim.
Hürmetler.