Mesajı Okuyun
Old 14-04-2010, 20:17   #11
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Haciz koyma yetkisinin yegane sahibi İcra Müdürlükleri, ekranlarında sorgulayıp tespit edebildikleri araç ve taşınmazlar için haciz tatbik etmeyeceklerse (Yahut Yüksek Yargının deyimiyle EDEMEYECEKLERSE) UYAP niye var? Ne gerek var?

Ne güzel sağ elde kaşe-mühür, defterlere esas kaydeder, 30 takibi 30 dakikada kayda geçip numara verirdik. Ne gerek vardı şimdi mevcut düzene inanılmaz bol gelen "Flash card" lara? (Hala doğru düzgün bir Türkçe karşılığı bile yok!) Ne gerek vardı "Dosyalarınızı uyap yaptınız mı?" sorgularına? Ve ne gerek vardı uyapa uyumlu hale özel edinilmiş icra programlarında getirilerek dairelere sanal belleklerde sunulan icra takiplerine? 20 takip 7 günde ancak sisteme girilebilecekse yeri geldiğinde??? Uyap denen sistem insan gücünün üzerine çıkamıyorsa , hatta bir avukat bazında, 7*24 misli oranında zayıflatıyorsa sistemin işleyişini, ne gerek var? Ve hele Yüksek Yargı bu gereksizliği yüksek bir kararı ile benimseyip teyit de edebilmiş ise???

Bunlar bildiğimiz konular da, ben en çok anılan dairenin ilamının gerekçesine baktım, baktım, bakakaldım:

"...ayrıca UYAP sisteminin halen olması gereken düzeyde verimli bir şekilde çalışmayışı, zaman zaman günlerce UYAP sistemiyle bağlantı kurulamayışı, aynı isim ve soy isimde benzer şahısların adlarına kayıtlı araçların tespiti halinde gerçekte takip borçlusu olmayan şahısların haciz tehdidi altında kalma ihtimalleri ve icra dairelerindeki dosya sayısının yoğunluğu, personel yetersizliği dikkate alındığında, yoğun iş temposu içerisinde bulunan icra dairelerinin böyle bir uygulamayla daha fazla çalışamaz hale geleceği dikkate alınarak icra dairesindeki takip işlemlerinin süratle yerine getirilebilmesinde, icra müdürlüğü işleminde usul ve yasaya aykırı bir yön bulunmadığından mahkememizce yerinde görülmeyen şikayetin reddine"

Yani özetle bu şekilde çalışamayacaklar UYAP üzerinden biz de biliyoruz; o halde reddediyoruz şikayetlerinizi ve icazet verip serbest bırakıyoruz daireleri; ÇALIŞMASINLAR.

Özrümüz kabahatimizden büyük.

Saygılarımla...

NOT: Halen Ayvalık İcra Dairelerinde böyle bir uygulama yok. Yani yakınmam mevcuda dair değil. Halen yerel uygulamada, TC kimlik no ile araç sorgulama+haciz tatbik edilebildiği gibi, taşınmaz bilgisi sorgusu da yapılabilmekte, araçtan farklı olarak taşınmazlar için ilgili tapu müdürlüklerine haciz müzekkeresi gönderilmektedir.(Hatta Tapu Müdürlüklerince, icrada sorgulanıp ada-parsel bilgisi verilmedikçe haciz işlemi tatbik edilmemektedir. Yani her kurum, uygulamanın işine gelen kısmını benimseyip, gelmeyen kısmını reddetmektedir) Son zamanlarda bir adım daha ötesine geçilerek , uyapta sgk kaydı sorgusu yapılabilmekte ve maaş haczi taleplerimiz karşılığını bulabilmektedir.

Ne diyeyim, ya Ayvalık İcra Dairesi ÇALIŞIYOR, ya da -Yargıtay 12 HD nin kararına bakılacak olursa!- imkansızı başarıyor.

Saygılarımla.