Konu: şufa
Mesajı Okuyun
Old 01-07-2008, 22:10   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Gamze Dülger
Yanıldığınızı düşünüyorum.
"Önalım hakkı, satışın hak sahibine bildirildiği tarihin üzerinden üç ay ve her halde satışın üzerinden iki yıl geçmekle düşer."

Kanun "üç ay veya " değil "üç ay ve her halukarda iki yıl " demiştir.

Şufada hak düşürücü süresinin başlaması için "Noter ihtarnamesinin ilgiliye tebliği " hususunun gerçekleşmesi gerekir.

Kanundaki "Her hülukarda " terimi bildirim olmadığı takdirde değil "Noter tebliği olmasına rağmen her halukarda " şeklinde algılamak gerekir.

Yani öğrenmenin eski kanunda olduğu gibi tanık ile ispatı mümkün değildir.Öğrenmenin yazılı belge (Noter ) ile ispatlanması gerekir.

Saygılarımla .

Sayın Dülger,

Hamza beyin mesajına katılmadığınızı söylemişsiniz ama, ben sunduğunuz içtihatlarda "Noter bildirimi yerine getirilmemişse, satışın üzerinden iki yıldan fazla süre geçmiş de olsa hak düşürücü süre gerçekleşmiş sayılmaz" neticesine varabileceğimiz bir karara rastlamadım.

Yasanın lafzından anlaşılan, bildirim yapılmış olsa da, olmasa da; satışın üzerinden 2 yıl geçmiş ise, önalım hakkı yönünden hak düşürücü sürenin gerçekleşeceği ve dolayısıyla re'sen gözetileceği yönünde. Somut olayda da dava süresi ile satış aralığının 3 yıl olduğu söyleniyor.

Saygılarımla...