Mesajı Okuyun
Old 26-09-2013, 20:20   #15
denizizm

sn nevra öksüz öncelikle teşekkürler
1) istekli firma geçici teminatın (teminat mektuplarının)iadesi suretiyle çekişmenin giderilmesi için idareye dava açmış.( geçici teminat idarece gelir kaydedilemeden x asliye hukuk Mah.sinde ihtiyati tedbir talepli dava açılmış tedbir konulmuş sonrasında tedbire itiraz edilmiş tedbir kaldırılmış süreli teminat mektupları süresiz hale getirilmiş.)
2)x asliye hukuk yetkisizlik vermiş şu anda yetkili asliye hukuk mah. dava devam ediyor.dava 2009 tarihli.istekli firmanın müdürü hakkında açılan ihaleye fesat karıştırma suçundan dolayı açılan kamu davasından ötürü idarece geçici teminat gelir kaydedilmek istenmiş.ancak belirttiğim gibi gelir kaydedilemeden tedbir devreye girmiş ve süresiz teminat mektubuna dönüştürülmüş.
3) olay bu şekilde. geçici teminatın irat kaydedilmesine ilişkin davalarda idari yargının görevli olduğu okudum.şimdi olayımızda teminat olarak kaydedilme işlem gerçekleştirilemeden tedbir talepli dava açılmış ve teminat mektupları süresiz hale getirilmiş.bu durumda da idari yargı mı görevli olur?
4)bu olayda istekli firmaca mahkemeye başvurmadan önce kik itiraz edilmesi gerekir miydi?
5)şirket müdürü hakkında bu ihaleye ilişkin alınmış bir yasaklama kararı yok ancak başka bir ildeki kurum açılmış kamu davası sebebiyle kendi uhdelerinde yapılan ihaleye ilişkin (yasaklama kararı alınıp alınmadığını bilmiyorum.) geçici teminatı gelir kaydetmiş buna ilişkin de aynı firma tarafından idare mah. dava açılmış bu dosyanın safahati benim anlattığım dosyayı etkiler mi? sebep unsurunun aynı olması açısından
6)hakkında kamu davası açılanlar listesi ne demektir? bu listeye kişilerin isimlerinin var olması ile yasaklılar listesi aynı anlamamı gelmektedir?
kamu ihale kanunu konuya ilişkin inceliyorum. ancak bu hususlarda da netleşemedim.
ps: sunduğunuz iki kararı da inceledim. ihaleye fesat karıştırma suçundan yalnızca dava açılmış olmasının yeterli olmayacağı ve yasaklılık kararı olması gerektiğine ilişkin. bunlar için ayrıca teşekküler.