Mesajı Okuyun
Old 01-08-2007, 16:09   #2
persona

dun BBC de bu tur siteler ozellikle YouTube (Google) ile ilgili cok harika bir program vardi, bu programdan cikardigim sonuclar...

1-bu siteler maalesef sadece telif haklarini ihlal eden materyaller barindirmiyorlar ceza hukukunun konusuna giren bircok siddet goruntusune de barinak teskil ediyorlar, ornegin cetelerin infaz goruntuleri, ya da okulda arkadaslari tarafindan dovulen insanlarin goruntuleri ,polise karsi siddet goruntuleri ve dahi ulkelerin onurlarini zedeleyebilecek goruntuler... ve bu goruntuler maalesef en cok izlenen goruntuler arasinda.ve bilinen bircok sirket bu sayfalara cokca reklam vermekteler.. site icinde bu tur siddet goruntulerinin yeraldigi videolari isaretlediginizde teorik olarak youtube te ornegin yetkili kisinin bunu izleyip bu videoyu kaldirmasi gerekirken maalesef kimse ugrasmiyor, sadece videolarda degil kanunlari ihlal eden, bu videolara yazilan yazilarda buyuk oranda hakaret ve racist ifadeler iceriyor... Google tarafindan programda yapilan aciklamada bu tur videolarin iceriklerinin kotu olduklari kabul edilirken, eger polis tarafindan kendilerine yapilan basvuru varsa videonun kaldiralacagi belirtiliyor, yani resmi basvuru olmadan sirketin videoyu kaldirmasi pek mumkun degil, sanirim bunda amac ,buraya gonderilen videolarin hizini kesmemek ve gelen reklam gelirlerinden olmamak...

2-Google firmasi gibi bu tur site sahiplerini iceriklerini denetlemeri yonunde baski yapacak herhangi bir uluslararasi yasa yok maalesef, mesela ingiliz siteler cogunlukla baska ulkelerde bulunduruyorlar iceriklerini, dolayisiyla bu durumda sirketlerin iyiniyetlerine kalmis durumda hersey... viacom un youtube aleyhine actigi dava , halen amerikan yargicin onunde bu davanin sonucu bana gore guzel bir sinyal niteliginde olabilir... ayrica yine amerikan mahkemelerinin diger sitelerin iceriklerini denetlemeleri yonunde artik cokca karar verdiklerini goruyoruz, yani aslinda bir surec icindeyiz, bir hukuk olusumu sureci icinde

3-cozum kesinlikle siteye bir ulkeden erisimin engellenmesi degildir, ingilizler zaten bunun lafini bile etmiyorlar, tek cozum bu siteleri iceriklerini denetleme konusunda daha hassas davranmaya zorlamak... Bunun en guzel ornegi bana gore THS deki durumdur, butun siteler bunu rahatlikla yapabilirler...

--sonuc olarak benim en cok uzuldugum nokta baslangicta bu harika kendini ifade etmek icin kurulmus platformlarin bu tur cirkinliklere sahne oluyor olmasi, insanoglu olarak belki biraz daha gelismeye ihtiyacimiz var...

saygilar, bu karardan dolayi site yonetimini tebrik etmek istiyorum...