Mesajı Okuyun
Old 13-12-2006, 18:21   #16
Av. Asena

Stajyer avukat olmak gerçekten zor. Böyle bir olayın kimsenin başına gelmesini istemem. Üzüldüm..Fakülte bittikten sonra staja başlamak için evrak toparlama sırasında fark ettim ben de SSK-ES-BağKur' bağlı olunmaması gerektiğini. Okuduğum sürece geçerli olmak üzere babadan alınan emekli sandığı karnesinin süresi de bitti. Nerden faydalanacağımı da söylemedi Ankara Barosu.Adliye stajyeriyim şu an. Ankara Barosu stajyerlere kredi sağlıyor. Aylığı 300 YTL. Fena bir rakam değil. Staj bitimi itibariyle verilen 6 aylık olmak üzere toplam 1.800 YTL' yi 2.400 YTL olarak tahsil ediyor. Adliye stajı süresince avukat yanında çalışmanız da yasak, bir başka yerde çalışmanız da! Alınan kredi nasıl hemen staj bitiminde ödenecek peki? Dip notla belirtmek isterim ki stajyerlerin en büyük sorunlarından biri de okul zamanı alınan kredilerin bitiminden itibaren tahsiline başlanıyor olmasıdır. Hem de az ödemeler değil. Aylık 120-150 YTL'lik olmak üzere bilmem kaç senelik ödeme planı yapılıyor. Okulu bitirdiğiniz gibi 3.000 YTL'lik borç kapınızda..Tüm gün Adliyede olmanız isteniyor, klasik ve ciddi kıyafetle gelinmeniz isteniyor, yolda gelirken (ki bir üyemiz bunu sormuş zaten) başımıza bir iş gelirse ilgilenilmiyor. Ankara Barosu'nun sağladığı güzel bir imkan :ABAYS (Ankara Barosu Avukatlar Yardımlaşma sandığı)! Stajyer Avukatların, bu sandığa üye olabilmesi için Avukatların ödediği aidatın iki katını ödemek zorunda olduğunu biliyoruz.Çalışmamız ve herhangi bir sağlık kuruluşundan yararlanmamız yasak. Kıyafetimize ve bakımımıza dikkat etmemiz gerek. Adliye stajında olduğumuz için avukat yanında çalışmamıza izin yok. Öğle yemeği ücretini karşılayan yok. Bu bir gerçek ki ben hala babamdan para alıyorum.. Bu acı bir olgu. Bu bir çelişki mi? Hayır değil..Nedir? Bilemem.Bir üyemizden cevabı duymak isterim. Yargının önemli olan kollarından birini ,savunmayı oluşturan Avukatlar değil mi? Bizi Avukatlık Kanunu'na tabi kılmaları dışında nasıl yaşıyorsunuz diye soran yok.Stajyerlerin sıkıntısı büyük. Özellikle de birşey vermeden talep edildiği için Sorunum para değil. Ama şartları ve talepleri bir kenara alırsak dengeyi ne ile sağlayacğımızı söyleyen yok. Matematikte tarafların eşitliği vardır. Burada böyle bir durum mevcut görünmüyor.