Mesajı Okuyun
Old 23-03-2016, 01:15   #1
erkol68

Karar Asansör Kazasında Müteahhidin Tazminat Sorumluluğu

Merhaba değerli Meslektaşlarım;
Müvekkil A tarafından yapılarak teslim edilmiş bir binada asansör kata gelmemiş olmasına rağmen asansör kapısı açılmıştır ve bir ölümlü kaza meydana gelmiştir.

Söz konusu bina 3 yıl önce yapılarak teslim edilmiştir. Söz konusu binada yönetim oluşmuştur.Asansörün bakımları için asansörü takan firma ile yönetimin anlaşması devam etmektedir. Müteahhidin söz konusu bina ile bir bağlantısı kalmamıştır. Lakin söz konusu bina için oturum alınmamıştır.

Şimdi burada Bina yöneticisi, asansör imalatçısı ve bakımlarını yapan asansör firmasının sorumlu olduğu kesindir. Lakin burada müvekkil A ya karşı da dava açılmıştır. Oturum izni alınmış olsa idi söz konusu kazanın meydana gelmesinin engel olunamayacağı kanısındayım. Ayrıca aradan bir süre geçmiştir ve müvekkil söz konusu binadan el çekmiştir ve asansörün bakımlarından sorumlu tutulamayacağı kanısındayım.

Söz konusu olayla ilgili olarak tecrübeli ve bilgi sahibi meslektaşların görüşlerini bekliyorum. Nasıl bir savunma yapmamı önerirsiniz.

Çok yargıtay kararı aramama rağmen bir karar bulamadım. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.