Mesajı Okuyun
Old 11-11-2011, 11:38   #223
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Gerek bu başlık altında gerekse üst ve çanta aranmasına ilişkin açılan başlıklarda sıklıkla dile getirilen bir hususu yinelemek istiyorum: Terör/güvenlik vs.. gerekçelerle de olsa yasaya açıkça aykırı olan bir uygulamanın gerçekleştirilmesini kabul etmek mümkün değildir. Bu durumda polisler(silahlı olmaları görevleri gereğidir ancak silahlarını her insan gibi bir zaafiyet içerisinde amacı dışında kullanabilme potansiyelleri her an vardır, terör eylemi içerisinde de yer alabilirler); hakimler, savcılar (insandırlar, psikolojik bir sapma durumunda silahlarını kullanabilirler); adliye personeli (avukat, hakim, savcı ve polisler için geçerli olan tüm hususlar geçerlidir)avukatlardan daha mı az potansiyel tehlikedir?

Demem o ki, yasaya aykırı bir uygulama yasa dışı bir uygulamadır. Güvenlik tedbirleri, cumhuriyet başsavcılıklarınca yahut başka makamlarca geçici ya da süreklilik kazanacak şekilde konulabilecek tedbirler olamaz. Gerekli hassasiyetler doğrultusunda yasal düzenleme yapılır, avukatların sır saklama yükümlülüğü/sorumluluğuymuş bilmemneymiş önemli değil, ben ararım üstlerini, çantalarını her daim diyecekseniz, hakim, savcı, polis ve adliye personeline de aynı şekilde çekinmeksizin uygulayabilecekseniz, ben varım, arayın herkesi! Ha, "yok efendim, en büyük tehdit avukatlardır, sadece avukatları arayacağız" şeklinde bir düşünce yapısı oluşmuşmuş ise, hani var ya "sözün bittiği yer" deniyor, işte aklıma gelen başka bir şey yok bundan başka..

Saygılarımla..

Katılıyorum. Yasaya aykırılığın "ama"sı olmaz.