Mesajı Okuyun
Old 12-04-2012, 17:03   #1
Av. Ali YILMAZKARA

Karar Şantaj Durumu Özel Hayatın Gizliliğinin İhalilinin İstisnası mıdır?

Müvekkilimiz boşandığı eşinin borcundan dolayı bir senede kefil olmuştur.
Boşanmanın ardından alacaklılar senedi icraya koymuş, borçlu eski kocaya ulaşamadıklarından Müvekkilimizin üzerine gelmiş ve iş yerindeki malları haczettirmişlerdir.

Ardından Müvekkilimiz ile irtibata geçip, Gayri ahlaki teklifte bulunmuş, kabul eder ise takipten ve alacaklarından vazgeçeceklerini aksi halde malları sattıracaklarını alacak tahsil edilene kadar da peşini bırakmayacaklarını söyleyerek şantaj yapmaktadırlar.

İlk görüşmenin ardından düşünmesi için kendisine süre verilmiş ve müvekkilimiz 2. 3. ve 4. görüşmelerde telefon ile yinelenen bu şantajları kayıt altına almıştır.
Kayıtlarda olay tüm netliği ile ortadadır.

Sorum bu noktada başlıyor;
Savcılığa şantajdan dolayı şikayette bulunulduğunda ve delil olarak kayıtlar sunulduğunda şüphelilerin eline "Özel hayatın gizliliğinin ihlali"nden dolayı şikayet hakkı ve kozu vermiş olur muyuz?

Ben bu kayıtların yasal delil olmadığını ayrıca bu durumun her halukarda yasa dışı dinleme ve kaydın açığa çıkarılmasının özel hayatın gizliliğini ihlal edeceğini savunmaktayım.
Ve fakat bir meslektaşımız söz konusu kayıtta şuç unsurunun ifşası ve ikrarı bulunduğu bu nedenle bu kayıtların savcılığa verilmesinin özel hayatın gizliliğinin ihlaline girmeyeceğini dahası özellikle "Santajın" özel hayatın gizliliğinin ihalalinin istisnası olduğunu savunmaktadır.

Savcılığa kayıtlardan bahsetmeksizin (ya da resmi bir yolla sunmaksızın) şikayet etmek veyahut olduğu gibi şikayet edip dilekçemiz ile sunmak sureti ile şikayet etmek arasında kaldığımdan görüşlerinize başvurmak istedim.

Konuya göstereceğiniz hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür ederim.
Ve lütfen hiç olmadı bir kelimelik dahi olsa düşüncenizi belirtmenizi rica ediyorum.