Mesajı Okuyun
Old 12-01-2011, 19:58   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan savunman85
merhaba değerli üyeler forumda baya bi aradım ama benzer konular olmasına rağmen bana uyan cevap bulamadım. Müvekkil A limited şirketinin ortağı ortaklar kurulu toplanarak (müvekkile haber verilmeden ) müvekkilin ortaklıktan çıkarılmasına karar veriyorlar ( mahkemeye başvurmaya değil ) ve bunu ticaret sicil gastesinde yayınlıyorlar. Sorum şu bizim şimdi ne yapmamız gerekiyor ortada ortaklıktan çıkarmaya dair geçerli bir karar yok bu karara dair ticaret mahkemesinde kararın yok hükmünde olduğuna dair tesbit davası açmayı düşünüyorum ne yapmalıyım . cevaplarınız için teşekkürler...

Ortaklıktan çıkarılma kararının iptali davasını Asliye Ticaret Mahkemesinde açmanız gerekir. Husumeti şirkete yöneltmelisiniz.

Bildiğiniz üzere kural olarak Limited şirketlerde muhik sebeplerin varlığı halinde ortağın, ortaklıktan çıkarılmasını mahkemeden istemek imkanı şirkete tanınmıştır. (TTK.551) (*)

Bunun için şirket ortaklarından, sermayenin yarısından fazlasına sahip olanların mutlak çoğunlukla alacakları karar neticesinde mahkemeye başvurulması gerekirken, somut olayda anlatımınıza göre bu yapılmamıştır.

TTK.551. maddede zikredilen muhik sebep, sermaye koyma borcuna uymama (TTK.529) olabileceği gibi tüm şirketler için genel müşterek hüküm niteliği taşıyan TTK.187. maddedeki haller de sayılmaktadır.

Uygulamada Yargıtay, bu tür davalarda çıkarılma sebebinin haklı sebebe dayalı olup olmadığına bakıyor. Haklı sebep varsa davayı reddediyor. Yani yokluk davası olarak ele almıyor davayı.

(*) TTK.551- (Esas sermayenin yarısından fazlasına sahip bulunan ortakların mutlak ekseriyeti tarafından muvafakat edilmek şartıyla şirket muhik sebeplerden dolayı bir ortağın şirketten çıkarılmasını mahkemeden isteyebilir.)