Mesajı Okuyun
Old 04-03-2008, 10:47   #2
Av.Adem Eyidoğan

Sayın Nejan,

İşveren tarafından müvekkilinize ödememiş olduğu ikramiye alacağı konusunda ilamsız takip yapabilirsiniz. Buna engel bir hal yoktur.

İlamsız takibe borçlu(İŞVEREN) itiraz ederse malum olduğu üzere icra takibi durur. Borçlunun itirazı üzerine duran icra takininin devamını sağlamanın alacaklı açısından iki yolu vardır. Birincisi İCRA MAHKEMESİNDE itirazın kesin veya geçici kaldırılmasını talep etmek. Bunun şartları İ.İ.K 68-68a maddelerinde düzenlendiği şekildedir. Müvekkilinizin talebi üzerine borçllu işverenin vermiş olduğu ikramiye alacağının kabulü ve ikrarına ilişkin belge İ.İ.K 68,68a maddelerinde düzenlen belgelerden ise yani ( İşverence imzalı ve icra takibinde imzaya itiraz edilmemesi halinde ) icra mahkemesinde ki itirazın kaldırılması davasında itirazın kaldırılmasına karar verilir. Sorunuzda işveren tarafından verilen yazının işveren tarafından imzalı olup olmadığını belirtmemiş isenizde ben işverence verilen yazının normal şartlarda imzalı olacağını kabul ediyorum.

İşveren tarafından verilen yazı imzasız ise icra takibine karşı işverenin itirazını kaldırıp takibe devamının sağlanmasının ikinci yolu genel hükümlere göre açılan İTİRAZIN İPTALİ davası olacağını ve bu davanın genel hükümlere göre her türlü delille ispat edileceğini düşünüyorum.