Mesajı Okuyun
Old 23-12-2010, 11:36   #11
av. ömer sinikan

Sayın Arkadaşlar,

"Avukat olmadan da yargılama pek ala olabilir ama hakim, savcı, vatandaş olmadan olmaz" sözümün, hala arkasındayım. Çünkü bu bir iddia veya tez değil, bir vakıa ve gerçek. Dediğim gibi, birkaç yerdeki istisnalar hariç, hiçbir duruşma veya yargılamada avukat bulunmak zorunda değil! Biz avukatlar olmadan da yargılama pek ala olabilir, adalet dağıtılabilir, hak yerini bulabilir. Defaatle söylüyorum; biz asil değiliz, vekiliz! Adı üzerinde vekiliz ve asil varsa, asil bize yetki vermezse bizim hiçbir fonksiyonumuz kalmaz!

Bizim mesleğimiz birilerinin namı-ı hesabına hak aramak, o kadar... O hakkını ardığımız kişi "Kardeşim seni azlediyorum, ben kendi davamı kendim takip edeceğim" dediği anda hak arama vazifemiz de orada biter ve biz duruşmaya/davaya/yargılamaya katılmasak da dava devam eder...

Diyeceğim o ki biz olmadan da olur... Ha, ne kadar olur, işte avukatın ehemmiyet ve fonksiyonu orada meydana çıkar...

Kendimizi dev aynasında görmeyelim'den kastım da sanırım anlaşılmıştır... Şimdilik bu kadar