Mesajı Okuyun
Old 08-06-2005, 16:19   #4
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Rain of summer,

Mağduriyetinizi anlıyor ve adalet arayışınızın sonuçsuz kalmayacağını umut ediyorum.

Olay hakkında söyleyeceklerimin uygulaması ve daha fazla detayı için bir meslektaşa danışmanız ve onun hukuki yardımını almanız gerçekten bu aşamada çok önemli, bunu lütfen ihmal etmeyiniz.Erken"teşhis" ve "müdahale" tıpta olduğu kadar hukukta da çok önemlidir

- Yeni Medeni Yasa'nın yürürlüğünü düzenleyen 4722 Sayılı yasaya göre daha önceki Medeni Yasa zamanında kurulmuş olan evlat edinme sözleşmeleri yeni yasa sürecinde de geçerliliğini korur, burada kazanılmış hak sözkonudur. Eski yasaya göre evlatlık aktinin "kurulmuş" sayılması için "izin" ve "noterde resmi sözleşme" şekil şartları geçerlidir. 2001 yılında rahmetli annenizle birlikte notere başvurarak sözleşme şartını yerine getirmişsiniz. Buna göre evlat edinme sözleşmeniz eski yasaya göre geçerli bir şekilde kurulmuştur. 4722 sayılı yasanın 14. maddesine göre bu hakkınız yeni Medeni Yasa açısından da geçerli olacaktır. Belirtmek gerekir ki, nüfusa yapılacak tescil "kurucu" bir unsur değil sadece "belirticidir" yani işlemin geçerliliğini etkilemez. Bu açıdan mirasçılık sıfatına sahipsiniz ama pratikte geçerli olması için nüfusa kayıt ettirilmesi de gerekiyor.
Nüfus idaresine karşı asliye hukuk mahkemesinde dava açmanız gerekiyor, siz idare mahkemesinde açmıssınız görevsizlik verilmiş ve siz temyiz ettiğinizi söylüyorsunuz. Görevsizlik kararını temyiz etmek yerine davayı görevli mahkemeye göndertme kararı alınmalıydı(bu konudaki yazdıklarınız tam olarak anlaşılamıyor)

-Veraset ilamının iptal edilmesi için ayrı bir dava açılmalı. Bu aşamada nüfus kayıtlarına göre veraset ilamı almış olan mirasçıların tapudan tescil yaptırarak taşınmazı vb. satmasının önlenmesi için tedbir kararı da almak gerekiyor.Sizi oturduğunuz yerden çıkartmak için takip veya dava açmaları gerekiyor. Böyle bir şey olursa takibe itiraz eder veya davada bu savlarınızı ve mülkiyet hakkınız olduğunu ileri süreceksiniz. Tebligat yapılamazsa polis marifetiyle adres araştırması yapılır.

Yineliyorum bir meslektaşa danışın ve hukuki yardım alın. Saygılar