Mesajı Okuyun
Old 24-04-2009, 19:08   #78
Armağan Konyalı

Bunca karşılıklı mesaja karşın bir sonuca varamadık.

Bazı tespitleri kabul edemiyorum:

1- Sayın Admin cübbe taşımanın zorluğunu belirtti. Bir kaç yerde duruşması olan avukatın bir kaç dosya taşıması gerekir. Bir kaç dosya elde taşınamaz; çanta gerekir. Çantayı taşımaya mecali olan avukat cübbenin hafifliğini de taşıyabilir. Cübbe buruşmaz kumaştan temin edilirse çantada buruşmaz. Nasıl her kadının bir çantası varsa her avukatın da bir çantası olmalıdır. Avukatlara yüklenen sorumluluk elde taşınacak kadar hafife alınmamalıdır. Avukatın sorumluluğu avukata aittir; meslek örgütü avukatın sorumluluğunu taşımaz.

2- Savunma hakkı konusunu bu başlık altına getiren meslektaşlarıma katılmıyorum:

''Avukatın cübbesiz de olsa duruşmaya katılması'' konusu ile ''duruşmaya cübbesiz katılmasının müeyyidesi'' ayrı ayrı incelenmesi gereken konulardır.

a) Hakim şüphelinin savunma hakkını gözeterek, avukatın mazeretini geçerli kabul ederek, davanın sürüncemede kalmaması için cübbesiz avukatı duruşmaya kabul edebilir. Hakimin bu kabulü avukatın Kanun'a aykırı eylemini Kanun'a uygun hale getirmez.

b) Avukatın duruşmaya cübbesiz katılmasının müeyyidesi Avukatlık Kanunu'nun 134.maddesindedir:

Avukatlık Kanunu
Disiplin Cezalarının uygulanacağı haller:
Madde 134 Avukatlık onuruna, düzen ve gelenekleri ile meslek kurallarına uymayan eylem ve davranışlarda bulunanlarla, meslekî çalışmada görevlerini yapmayan veya görevinin gerektirdiği dürüstlüğe uygun şekilde davranmayanlar hakkında bu Kanunda yazılı disiplin cezaları uygulanır.

Avukatın duruşmaya cübbesiz katılması eylemi Meslek Kuralları'nın 20.maddesine aykırıdır:

Avukatlık Meslek Kuralları
Madde 20 - (Türkiye Barolar Birliğinin 27-28 Mayıs 1989 tarihinde Giresun’da yapılan XX. Olağan Genel Kurulu kararıyla değişik metin)Avukatlar ve avukat stajyerleri, mesleğe yakışır bir kılık ve kıyafetle başları açık olarak mahkemelerde görev yaparlar. Duruşmalara, Türkiye Barolar Birliğince şekli saptanmış cübbe ile ve temiz bir kıyafetle çıkarlar. Erkek avukatlar iklim ve mevsim koşullarının elverdiği ölçüde kravat takarlar.

Bu maddelere göre çanta taşıma zorluğuna katlanmayan avukatlar disiplin cezasına katlanmak zorundadır.

3- Sevgili Adli Tip, bu bilgilere sen de ulaşabilirdin. Madem ki yardım istedin, lütfen benim yardımımı da kabul et. Duruşmaya cübbesiz giren avukatların disiplin cezasını hak ettiklerini kabul et. Disiplin cezalarının en hafiflerinden biri de kınamadır. Yargısız infaz yapmak benim haddime düşmez. Ben sadece meslek kurallarına gereken önemin verilmesini istiyorum. Gazetelerde avukatların istihza ile anılmasını istemiyorum. Hakimlerin karşısına Kanun'a aykırı taleplerle çıkılmasını istemiyorum. Bütün bunlara 300 gr hafifliğinde cübbe neden oluyorsa, lütfen cübbe taşınmasını istiyorum.

Umarım bir sonuca varılır. Ben artık bu konuda ısrarlı olmaktan utanır oldum. Bir daha bu başlık altına yazmayacağım. Sorularınız olursa özel mesajla yanıtlamak belki beni ''aksi ihtiyar'' olmaktan kurtarır.

Saygılarımla