Mesajı Okuyun
Old 07-09-2006, 16:26   #9
Av.Suat Ergin

Sayın Av.Selim Balku ,

Alıntı:
Mesaj Sahibi:ibreti
Alıntı:
HUMK.m.101/3-4 hükmünde ayrılık ve boşanma davası sonucu Medeni Kanunca gereken ve boşanmanın eki ( fer'i )niteliğinde bulunan önlemleri ihtiyati tedbir olarak nitelendirmiştir. Tedbir nafakasının da bu kapsamda değerlendirilmesi gerekir.

HUMK.m.112'de ise Esas hakkında mahkeme tarafından verilen kararın tefhim veya tebliğ olunmasını müteakip ihtiyaten icra kılınmış olan tedbir -mahkeme hükmün icrasını temin için tedbirin devamına karar vermedikçe- ortadan kalkar denilmektedir.

Somut olayda tedbir nafakasına esas hakkında hükümle birlikte karar verilmiş olması ve kararın da bozma ile ortadan kalkması karşısında bu dava davalının lehine sonuçlanırmış gibi geliyor.

Öte yandan Sn.Ayyıldız'ın görüşlerini doğrulayan içtihatları buldum;
----

1- Sayın ibreti'nin sunduğu 1 inci Yargıtay kararı yoksulluk nafakasına ilişkindir.

2- Sunulan 2 inci kararda ise, davanın her aşamasında tedbir nafakası isteneceğine dairdir.

3- Son karar ise, hakimin koruma tedbirlerini re'sen alacağına dairdir.

Sayın ibreti tüm bu kararları, Sayın ayyıldız'ın görüşlerine atfen alıntıladığını belirtmiştir(Kendisi ise, tedbir mahiyetinde olacağı için HUMK 112 gereğince devamına ilişkin karar yoksa mürtefi olacağını iddia etmektedir). Anladığım kadarıyla; kararların ortak özelliği; tedbir nafakasının hükmün kesinleşinceye kadar devam edecek olmasıdır.

Benim sunduğum kararda ise bu kararlardan farklı olarak, boşanma davası red edilmiştir. Ama ona rağmen hüküm kesinleşinceye kadar nafaka devam edecektir. Somut olayda da Yargıtay yerel mahkeme kararını "red edilmesi gerektiği" gerekçesiyle bozmuştur. Benim sunduğum karar somut olaya daha uygun ve diğer 3 karardan farklı bir karar olduğu için alıntıladım. Değilse, Sayın ibreti'nin kararlarının aksi yönde bir karar olduğunu belirtmek için sunmadım.

Bu arada şunu da belirtmek isterim. Sayın ibreti'nin HUMK 112 inci maddesinin boşanma davalarında da uygulanacağına dair görüşüne katılmıyorum.

Sayın av.fehmi,

Yukarıdaki izahattan sonra bilmem soruyu anlamıştım dememe gerek var mı.

Saygılarımla

Not: Devam edeceğim