Mesajı Okuyun
Old 15-10-2006, 22:04   #24
Gemici

Sayın Tiocfaidh,

Para konusunu ilk açan ben değilim.
Naim Süleymanoğlu ve spor dalında madalya alan ve alacak kimselerle Orhan Pamuk arasındaki bağlantı şu:
Olimpiyatlarda madalya alsınlar diye sporcularımız için milyonlar harcıyoruz. Bir madalya alıp geldiklerinde kendilerine ev, apartman, araba ve daha bir nice hediye veriliyor. Hiç kimsenin aklına bu paraları hak ettiler mi diye bir soru ve
Alıntı:
Sayın Pamuk çil çil dolarlarını harcarken iyi düşünsün
türünden bir düşünce gelmiyor. Nobel Edebiyat Ödülün'e kıyasla spordaki başarılar çok sönük kalır benim düşünceme göre;Türk sporcular sporda sayısız madalya aldıkları halde, tüm Cumhuriyet Tarihi boyunca aldığımız ilk Nobel Ödül'ü Orhan Pamuk'a verilen ödül. Edebiyatçılarımız veya diğer bilim adamlarımız ne zaman bir Nobel Ödülü daha alırlar, kestirmek biraz güç, ama sporda birçok madalya alacağımızdan benim şüphem yok. 'Ona buna yağcılık yaptı, Türkiye'yi kötüledi sırf o yüzden Ödül verdiler' diyenler Pamuk'un yaptıklarının bin mislini yapsa yine de alamazlar böyle bir ödül. Ödül alabilmek için, özellikle Nobel Ödülü'nü ödülün verildiği dalda birşeyler ortaya koymuş olmak gerekiyor.

Alıntı:
"yaşadığı kentin melankolik ruhunu arayışında Pamuk'un, kültürlerin çatışması ve birleşmesinde yeni semboller bulduğu" ifade edilmiş isveç akademisi tarafından
Orhan Pamuk'un eserlerinde kültür çatışmalarına dair birşey okuduğumu hatırlamıyorum
böyle bir eseri var da bilmiyorsam lütfen beni mazur görün ve haberdar edin ki nobel almasındaki etkisinden ötürü okumaya çalışayim
kültürlerin çatışmasına dahil edilebilir bir kaç cümlesini biliyorum aslında ama bu cümleler de okumaya değmez kanımca

Kusura bakmayın ama Orhan Pamuk'un tüm eserlerinin ana teması 'Kültür Çatışması' bence. Olayın can noktası 'Kültür'den' ne anladığınız konusunda düğümleniyor. Kültürü sadece doğu-batı kültürü olarak algılarsanız, haklısınız derim. Yok eğer kültürden Türkiye'de var olan kültürleri anlarsanız, Türkiye'de bir kültürün değil birçok kültürün olduğunu ve kıyasıya bir kültür çatışmasının var olduğunu görürsünüz.

Saygılarımla