Mesajı Okuyun
Old 04-03-2002, 21:40   #2
l a w

Merhaba,
Benim yanıtımın sizi mutlu edeceğini sanmıyorum ancak kişisel kanaatim olarak şunu söylemek isterim: Keşke her Hakim sizin davanızdaki Hakim gibi olsa!

Türk Hukuk Sisteminin bana göre en büyük problemlerinden biri Hakim'lerimizin, özellikle zaman yokluğu nedeniyle davaların "yeterince" üstüne düşmemeleridir. Pek çok duruşmada Hakim tarafları 30 saniyeden fazla dinlemez, kararlar da boşlukları zabıt katipleri tarafından doldurulan, çoğu kez yazı işleri müdürlerinin kaleme aldığı hatalarla, yanlışlarla dolu kısa kararlardır.

Bir Hakimin sizin olayınızda olduğu gibi 3 sayfa gerekçe hazırlaması ve dava ve kararla BİZZAT ve yakınen ilgilenmesi bir hukukçu olarak benim için çok güzel ve anlamlı. Bu karar hatalı olabilir, size göre yanlış olabilir ancak biz hukukçular bu ülkede kararların doğru verilmesinden ziyade öncelikle "ilgilenerek" ve "özenle" verilmesi ile bile mutlu oluyoruz. Neticede davanızla Hakimin özenle ilgilendiğine şüphe yok ve üzerinde düşünerek bir karar ihdas etmiş. Bu karar Hakim olarak onun yorumudur, saygı gösterilmesi gerekir ve hazırlanması aşamasında verilen emek düşünüldüğünde bu karar saygıyı daha da fazla hak ediyor.

Ancak siz kararın yanlış olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken şeyi siz de mesajınız içinde yazmışsınız: Dosyanızı temyiz ediniz. Avukatınız olduğuna göre, kendisine talimat verirseniz, o zaten gerekeni yapacaktır.

Yargıtay kararınızı onarsa, benim için de bir iyilik yapınız ve Yargıtay'ın Onama kararının bir fotokopisini avukatınızdan isteyip okuyunuz. O zaman birinci paragrafta ne demek istediğimi ve neden mutlu olduğumu sanırım daha iyi anlayacaksınız.

Saygılarımla,

23-01-2002 10:20:44