Mesajı Okuyun
Old 03-05-2002, 18:29   #5
Saim Korkmaz

Rahatsiz

Sevgili Meslektaşım Turabi Tural ; bu konuda bir taştışma açtığınız için teşekkür ederim. Bu konu benim gibi özellikle kamu bankalarına hizmet veren sözleşmeli avukatlar için ciddi bir yara haline geldi.
Banka ile yapılan 1998 tarihli sözleşme gereği resmi vekalet ücretlerini makbuz karşılığı (iç KDV oranı uygulanarak) ve bu bedelin %70'ini alabiliyoruz. (sözleşme gereği garame yapılarak kadrolu avukatlara veriliyor ancak onlardan yapılan gareme bize dağıtılmıyor.)
Avukatlık Kanunu'nun değişmesine müteakip bankadan yeni sözleşme istendi, banka yeniden yapılanma sürecinde olduğu için ancak şimdi bir sözleşme gönderdi , ama ne sözleşme!!

1- Garame devam edicek.%75;i bize ait diğer kısmı havuza
2- Bedel makbuz karşılığı alnıcak. KDV bizden kesilecek
3- Şehir dışı işlerde otobüs bileti hariç hiçbir bedel ödenmeyek. (Taksi kesinlikle yasak)
4- Banka davanın açılmış, icra takibinin yapılmış olması halinde dahi hangi safhada olursa olsun borçlu ile anlaşırsa bize vermesi gereken sözleşme ücretinin yarısını verecek
5- Kanunlarla bankaya protokollerde tanınan haklar saklı kalacak. (yani hiç vermeyebilirim diyo ) vs.vs

Bu çok güzel (!) sözleşme imzalanmaz ise de adliyede dosya taraması yapılacak ve sözleşme buna göre feshedilecekmiş.

Bu nedenle ; bu çok bilinmeyenli denklem içinde konuyu dikkatle takip ediyorum ve tarafınıza çok teşekkür ediyorum.

NOT: İstanbul Barosu Vergi Komisyonundan bir gurup meslektaş İstanbul Defterdarlığı'ndan makbuz kesilmesi hususunda görüş istedi. Ancak henüz bir cevap yok. Gelen cevap ankete tarafımdan bildirilecektir.

Av.Saim Korkmaz
İstanbul Barosu