Mesajı Okuyun
Old 08-03-2012, 12:44   #2
Av. Öznur Aktürk

Alıntı:
Yazan MTL
Sayın meslektaşlarmım, enteresan bir durum ile karşı karşıya kalmış bulunuyorum.

Borçlu çekin arkaasındaki şahsi ciroya ilişkin imzanın, kendisine ait olmadığı gerekçesiyle imza inkarında bulundu. Ancak işin garip tarafı, çeki keşide eden şirket yetkilisi arkada şahsi ciro eden kişinin ta kendisi. Ön yüzdeki keşideci imzası ile cirodaki imza aynı. Ancak borçlu sadece şahsi ciroya ilişkin imzayı inkar edip, ön yüzdeki imzaya ilişkin bir beyanda bulunmuyor. Bilirkişi incelemesi için, inkar edilmeyen ön yüzdeki imza ile inkar edilen arka yüzdeki imzanın karşılaştırılmasını talep edebilir miyiz? Ayrıca borçlu resmi evrakta sahtecilik suçundan daha önce hükümlü olmuş ve şu anda da aynı suçtan devam eden 4-5 tane davası bulunmakta. Bu, bizim davamız için bir lehe bir durum oluşturur mu?

Elbette çekin ön yüzünde keşideci şirket yetkilisi olarak attığı imza ile de mukayese talep etmenizi engelleyen bir hüküm yahut durum bulunmamaktadır.
Ancak bu halde; şirket kaşesi üzerine yetkili olarak attığı imzanın aynı şahsın eli ürünü olup olmadığından nasıl emin olabileceğinizi de anlamadım.
Şirket namına atılan imzanın inkar edilmemiş olması, aynı şahsın eli ürünü olduğu anlamına gelmez bana göre.
Zira bahsettiğiniz üzere madem ki daha evvel de evrakta sahtecilik ssuçlarından mahkum olmuş bir borçlu ile karşı karşıyasınız, her ihtimali değerlendirmenizde fayda var.
Misal; şirket namına atılan imzayı bir başkası yetkilinin imzasını taklit ederek atmış, imzasını inkar eden yetkili de cirolamış olsun.
Böyle bir durumda aynı çek üzerinde mevcut bu iki imzanın karşılaştırılması neticesinde imzaların aynı el ürünü olmadığı yönünde rapor da çıkabilir.
Bana kalırsa en sağlıklı yol, imza inkarında bulunan cirantanın keşide tarihine yakın tarihlerde resmi makamlar nezdinde atmış olduğu başkaca imzaları var ise bunlar üzerinde inceleme yapılmasıdır.
Ayrıca imzaya itiraz bir hukuk mahkemesi sorunudur.
Söz konusu cirantanın ayrıca resmi evrakta sahtecilik suçundan mahkum olmuş olmasının, imzaya itiraz dosyasına olumlu yahut olumsuz herhangi bir etkisi olmayacaktır.
Saygılarımla...