Mesajı Okuyun
Old 03-12-2010, 13:13   #12
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Evet tabii ki malumum. OSYM nin yaptığı sınavda görevli olarak yer alacak kişilerin, avukat kimliğini tanıyacaklarının ve sahte olsa "pat" diye hemen anlayacak kadar bilgi ve tecrübe sahibi olduklarının malumum olması gibi
Eğer TBMM tarafından kabul edilen bir yasa bir kimliği "resmi kimlik" olarak kabul ediyor ve özel ve kamu HERKES tarafından kabul edilmesini zorunlu kılıyorsa, buna rağmen ve buna aykırı bir genelge çıkarıp yasaya karşı gelmek yerine, bir hizmet içi eğitim genelgesi çıkarıp memurlarınızı bu belgelerin tanınması konusunda eğitmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır diye düşünüyorum.

Kaldı ki, -bu sınav için geçerli olmasa bile-, ÖSYM'nin yaptığı pek çok sınavda yabancı uyrukluların da sınava kabul edildiği ve bunların kabul edilirken de yabancı ülkelerin verdiği pasaportların kontrol edildiği de bir gerçek. ÖSYM'nin sınav görevlileri Tanzanya Krallığı pasaportunun geçerliğini anlayacak kadar bilgi ve tecrübe sahibi olabiliyorlarsa, TBB'nin verdiği Avukatlık kimliğini de sanıyorum öğrenme potansiyeline sahiptirler.